• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
06 kwi 2009 20:43

Wybieramy kontakty i przełączniki do mieszkania

Nasz ekspert radzi, na co zwrócić uwagę wybierając kontakty i przełączniki.

Ekspert radzi
Mateusz Brózda
Nasz ekspert, Mateusz Brózda, doradza, na co zwrócić uwagę wybierając kontakty do naszego mieszkania lub domu.
Mateusz Brózda

Aranżacja właściwie już gotowa. Odpowiedni kolor ścian, ekskluzywne meble wybrane przez stylistę, nowoczesne oświetlenie. Aby stworzyć spójną całość, musimy zastanowić się jeszcze nad wyborem gniazd i przełączników. Przemyślana decyzja podkreśli styl pomieszczenia, przypadkowy wybór zniweczy wiele godzin pracy.

Firmy produkujące osprzęt elektroinstalacyjny prześcigają się w oferowaniu coraz to nowszych rozwiązań. Sama tylko możliwość dostosowania ramek do koloru ściany lub otoczenia nie zadowoli dziś nawet mniej wybrednych klientów. Najważniejszy we współczesnej stylizacji stał się wybór kształtu, barwy i materiału, z którego wykonane są dodatki, oraz funkcji, które spełniają. W sprzedaży dostępne są obecnie produkty, które zaspokoją pod tym względem potrzeby wynikające z indywidualnych upodobań każdego użytkownika.

Kształt
Minęły czasy, kiedy wybór kształtu gniazdka lub przełącznika ograniczał się do uchwycenia subtelnej różnicy pomiędzy nieco odmiennymi formami płaskich prostokątów. W ofercie producentów znajdziemy produkty klasyczne, lekko lub mocno zaokrąglone, płaskie i wypukłe, ścięte z boku lub z góry, a na dodatek dające się zamykać w jedno lub kilkukrotnych ramkach.

To właśnie możliwość dostosowania środkowego modułu użytkowego do różnych form ozdobnych ramek gwarantuje niemal nieograniczoną liczbę wariantów stylistycznych. Wystarczy tylko spojrzeć na doskonale okrągły przełącznik światła firmy Berker, aby puścić wodze fantazji.

Barwa
Ekskluzywne serie kontaktów charakteryzują się wyjątkowym kształtem i najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi, ale ich zewnętrznie wyróżniającą się cechą jest niepowtarzalna paleta kolorów. W jednej z najszerszych ofert kolorystycznych, czyli w serii Unica Plus firmy Schneider mamy do wyboru siedemnaście różnych ramek ozdobnych.

Barwy od białej poprzez wiele odcieni zieleni, błękitu, beżu, różu czy szarości pozwalają dobrać osprzęt nawet do najbardziej fantazyjnego pod tym względem wnętrza. Dzięki temu nic nie krępuje inwencji klienta zarówno przy zakupie kontaktów, jak i przy kompletowaniu innych akcesoriów oraz elementów dekoracyjnych.

Materiał
Całkowita nowością na polskim rynku są produkty wykonane z materiałów, które doskonale zespalają się z przyjętą linią aranżacji wnętrza. Najciekawszą ofertą poszczycić się może firma Kontakt-Simon. Oferowana przez nią seria Simon 82 Nature to najnowsza, ekskluzywna grupa włączników o wykończeniu zainspirowanym tym, co najszlachetniejsze w naturze.

Ramki wykonane są z drewna, kamienia naturalnego, szkła i szlachetnego metalu, o różnych odcieniach i nietypowej fakturze. Seria charakteryzuje się również eleganckim i dyskretnym wyglądem, spełnia więc oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

Funkcje
Prócz kwestii estetycznych trzeba wziąć pod uwagę przeznaczenie sprzętu elektroinstalacyjnego. Jedyny problem, z którym się zetkniemy, to ból głowy spowodowany różnorodnością asortymentu. Od rozwiązań klasycznych, przez bryzgoszczelne, odporne na przepięcia, aż po pełne panele sterujące oferowane na przykład przez firmę Moeller. Pod względem użyteczności ciekawą propozycją firmy Kontakt Simon okazują się ściemniacze światła z symulatorem obecności.

Te innowacyjne urządzenia spełniają się w funkcji nie tylko łącznika o zmiennym natężeniu światła, lecz także pomysłowego i skutecznego rozwiązania odstraszającego potencjalnych złodziei w czasie nieobecności właściciela mieszkania lub budynku. W ofercie odnajdziemy także szereg produktów, których obsługa może odbywać się za pomocą dowolnego pilota, na przykład telewizyjnego, kontrolery temperatury z dedykowanymi czujnikami, czy nawet specjalne włączniki z wymiennymi i podświetlanymi piktogramami, ułatwiającymi rozpoznanie przeznaczenia danego rozwiązania.

 

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • Zukko, 2014-12-29 19:45:58

    Jezeli chodzi o osprzet to warto wydac na ospela, chociaz przeciez i tak jest tanszy duzo niz konkurencyjne firmy :)
  • Ubezka, 2014-11-30 23:03:36

    Wybranie nie jest trudne:) szczegolnie przy tym jak szukamy czegos dobrej jakosci jak np. Ospel:)

POLECAMY W SERWISACH