• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
10 lut 2014 05:20

Żarówka jak dzieło sztuki

Jak zamienić rzecz codziennego użytku w przedmiot, który odnalazłby się na wystawie sztuki? Dokonał tego młody projektant z Londynu, Lee Broom, eksperymentując na zwykłej żarówce.

Żarówki zawieszane na kablach, używane jako stylizowany element oświetlenia są od jakiegoś czasu trendem zarówno we wnętrzach vintage, jak i tych minimalistycznych czy industrialnych. A jednak nikt do tej pory nie utożsamiał żarówek z luksusem. Przełomem może okazać się nowa seria kryształowych żarówek Crystal Bulb, zaprojektowanych przez Lee Brooma, projektanta, którego w Wielkiej Brytanii ogłoszono Designerem Roku.

Lampa Crystal Bulb powstała z  połączenia industrialnego przedmiotu, jakim jest żarówka, z elegancją kryształu. Lee Broom już wcześniej eksperymentował z oświetleniem tworzonym z ciętego szkła, chociażby z używanych karafek. Kolejnym etapem stało się stworzenie żarówki metodą tradycyjnego wydmuchiwania szkła.

Każdy model  jest następnie cięty ręcznie, z dbałością o szczegóły. Głębokie szlify o tradycyjnym wzorze, używane przy formowaniu karafek czy szklanek do whisky, załamują światło, tworząc na ścianie i suficie bardzo efektowne i nastrojowe cienie. Kryształowa lampa Crystal Bulb sprawdzi się zawieszona pojedynczo lub przymocowana do ściany. Najlepiej będzie prezentować się w większej grupie. Funkcjonuje z halogenową  żarówką o mocy 25 W. Lampa, prezentowana na targach 100% Design,  zdobyła też tytuł British Design Award.

W Polsce dostępna w sklepie Skandinavian Living. Fot. materiały prasowe.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Hampty dampty, 2014-02-15 19:19:45

    A ile kosztuje taka żarówka, chciałabym wiedzieć:) Pewnie nie malo patrząc po wyglądzie:O Bardzo ładna

POLECAMY W SERWISACH