Każdą wolną powierzchnię wykorzystaj do przechowywania. Gdy brak miejsca -

Zobacz galerię [27 zdjęć]

Każdą wolną powierzchnię wykorzystaj do przechowywania. Gdy brak miejsca - "idź w górę" i zabudowuj ściany tak wysoko, jak się da. Fot. IKEA.
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
05 maj 2014 08:28

10 trików, jak wykorzystać powierzchnię w małym mieszkaniu: porady i zdjęcia

Małe mieszkanie też może być funkcjonalne. Zobaczcie nasze pomysły, jak wykorzystać w nim każdą przestrzeń i sprawić, że wyda się większe.

1. Idź w górę!

W małym mieszkaniu każda przestrzeń jest na wagę złota. Dlatego jeśli nie możemy skorzystać z tej wynikającej z metrażu, warto sobie przypomnieć, że każde wnętrze ma jeszcze wysokość. Zagospodarujmy więc każdy centymetr nad naszymi głowami. Najlepiej sprawdzą się w tej roli schowki, regały, pomysłowe zabudowy - dzięki nim zyskamy sporo dodatkowej przestrzeni. Warto też pamiętać, że pionowe elementy i wysokie meble optycznie powiększają pomieszczenie. W małym mieszkaniu szczególnie warto postawić na meble wykonane na zamówienie - dzięki nim zyskamy pewność, że dobrze wykorzystaliśmy przestrzeń. 

3. Twórz strefy, używaj kurtyn, zasłon, parawanów

Małe wnętrze też może być funkcjonalne. Aby się jednak udało osiągnąć taki stan, potrzebujemy wydzielenia poszczególnych stref: do wypoczywania, jedzenia, pracy, przechowywania, zabawy itd. Jak to osiągnąć? Do ich oddzielenia można wykorzystać meble (np. kanapę, pod warunkiem, że ma ładne boki i tył), można też postawić na zasłonki, mobilne ścianki, parawany - ich zaletą jest fakt, że w każdej chwili mogą być usunięte, a przestrzeń natychmiast stanie się wspólna. 

4. Pokochaj meble wielofunkcyjne

Choć meble wielofunkcyjne mogą nam się kojarzyć z przaśnymi tapczanpółkami z dzieciństwa, w rzeczywistości to wybawienie dla naszych małych mieszkań. Współczesne meble zresztą w niczym nie przypominają tych z dawnych lat - są ładne i sprytne pomyślane. Postawmy więc na składane lub wysuwane stoły, sofy z funkcją spania, modułowe siedziska, które mogą posłużyć za stoliki kawowe, dobrze sprawdzą się również meble z dodatkowymi pojemnikami do przechowywania. 

5. Przechowuj i chowaj

Największym wrogiem małego wnętrza jest bałagan i nadmiar rzeczy. Jak z nim walczyć? Zadbać, aby jak najwięcej wyposażenia (zwlaszcza to, co niezbyt estetyczne) schować. Dlatego miejsce do przechowywania to absolutny priorytet. Dobrze sprawdzą się wszelkie zabudowy - jeśli dodatkowo będą białe, optycznie powiększą wnętrze. Polecamy też kuchnie z wysokimi szafkami po sam sufit, które sprytnie pomieszczą cały kuchenny rozgardiasz. O miejsce do przechowywania zadbajmy też w łazience - w małym wnętrzu stojące kosmetyki, leżące ręczniki i inne drobiazgi dodatkowe zabierają cenne centymetry. 

6. Sprzątaj!

Choć brzmi to jak banał, w rzeczywistości codzienne sprzątanie nadmiaru rzeczy i ogarnianie domowego rozgardiaszu czyni cuda w małym wnętrzu. Podobnie jak zasłane łóżko, schowane w pojemnikach zabawki, umyte naczynia. Naprawdę!

7. Rozjaśniaj wnętrze i pamiętaj o lustrach

To kolejne dwa triki na optyczne powiększenie małej przestrzeni. Jasne kolory (zwłaszcza biel) sprzyjają niewielkim mieszkaniom, podobnie jak wszystkie lśniące, odbijające światło powierzchnie. Dlatego w małym mieszkaniu tak dobrze sprawdzą się np. meble na wysoki połysk, odbijające światło podłogi, białe ściany, zasłony, meble. Aby dodatkowo powiększyć optycznie przestrzeń, koniecznie zainwestujcie w lustra (typowo na ścianach lub mniej typowo np. na szafach do zabudowy z lustrzaną powierzchnią). 

8. Postaw na obrazy dające efekt okna, tapety "trójwymiarowe"

Dekoracje w małym mieszkaniu to rzecz bardzo ważna, choć musimy wybierać je ze szczególną starannością. Jeśli będzie ich zbyt dużo, zmniejszymy optycznie pomieszczenie. Z kolei wrażenie optycznego powiększenia można osiągnąć dzięki dużym obrazowm, grafikom lub zdjęciom na ścianie. Dadzą nam "efekt okna" - a więc sprawią, że zniknie wrażenie ciasnoty. Podobnie może zadziałać odpowiednio dobrana fototapeta. Nie dość, że skutecznie odwróci uwagę od małego metrażu, to jeszcze dobrana tak by wywoływać efekt przestrzeni wizualnie doda nam nawet kilka metrów.

9. Każdy kawałek przestrzeni to nowa szansa!

Myśl niestandardowo. Przyjrzyj się swojemu mieszkaniu i przemyśl, gdzie jeszcze możesz wygospodarować dodatkowe miejsce na przechowywanie. Zobacz, co możesz schować - może otwarte półki warto zamienić na zabudowę? Może usunąć przyciężki kredens? Może dodatkową strefę przechowywania stworzyć pod sufitem, pod chodami, w narożniku, w kanapie (jeśli ma pojemnik do przechowywania)? 

10. Jedna ściana z kolorem - odwraca uwagę od małej przestrzeni

To dobry patent do małych wnętrz. Jeśli postawisz na kolor, a pozostałe ściany pozostawisz w bieli, pokój może wydać się większy. Wszystko zależy jednak od proporcji pomieszczenia - kolor ścian należy przede wszystkim dobrać do nich (pamiętaj że odpowiednimi kolorami możesz pomieszczenie powiększyć, zmniejszyć, wydłużyć lub poszerzyć).

 2. Nie zagracaj!

Podstawowa reguła w małych wnętrzach - nadmiar rzeczy cię zgubi. Czy naprawdę wszystkie są ci potrzebne? Usuń niepotrzebny mebel, a zobaczysz ile przestrzeni zyskasz. Wyrzuć lub oddaj nieużywane rzeczy - nawet mały pokój wyda się przestronniejszy.

WASZE KOMENTARZE (3)

DODAJ KOMENTARZ
 • Eryk, 2017-11-28 01:59:53

  Meble wielofunkcyjne są świetną sprawą. Poszedłem o krok dalej i zamontowałem ściany wielofukncyjne. Dokładnie do mobilne i akustyczne ściany działkowe, które odpowiednio dostosowują mieszkanie do danej okazji. W Polsce znalazłem tylko jednego wykonawcę, który podjął się zadania - firma sowan. Przyznaję, że z małego mieszkania da się dużo wycisnąć!
 • Kaziu, 2016-10-12 08:08:16

  12. Kolega zamontował j opuszcany pawlacz wygląda jak półka na LED pod sufitem naciskasz przycisk i zjezdza sporych rozmiarów schowek potem ponowinie naciskasz przycisk i wszystko jest pod sufitem i kazdy myśli ze to nowy żyrandor
 • gość, 2014-07-01 20:43:42

  11. Korzystaj z hotelu dla rzeczy i nie zagracaj swojej przestrzeni. Trzymaj rzeczy w pudle i korzystaj z nich kiedy potrzebujesz.

POLECAMY W SERWISACH