Schody jednobiegowe zbudowane z drewnianych modułów są tu wyjątkową ozdobą salonu. Projekt: Alina Grzybowska, Konstanty Jeżewski, Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [20 zdjęć]

Schody jednobiegowe zbudowane z drewnianych modułów są tu wyjątkową ozdobą salonu. Projekt: Alina Grzybowska, Konstanty Jeżewski, Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
19 wrz 2016 09:36

20 pomysłów na piękne schody w domu

Drewniane, metalowe, szklane, jedno- czy dwubiegowe, wyeksponowane w salonie, czy zlokalizowane w dyskretnej klatce schodowej? Takie pytania stają przed nami podczas wyboru schodów.

Znaczna część polskich domów to domy z piętrem lub poddaszem użytkowym. Dlatego pierwszym wyzwaniem, z którym będziemy musieli się zmierzyć jest wybór właściwej komunikacji pomiędzy kondygnacjami. Nie ignorujmy tego elementu projektu, uważając go za mało istotny detal, gdyż późniejsze zmiany w układzie komunikacyjnym budynku są trudne do przeprowadzenia i ograniczone względami technicznymi.

Zwróćmy uwagę, czy kierunek schodów jest dostosowany do nachylenia połaci – odpowiednio zlokalizowane schody będę miały podest w miejscu na poddaszu, gdzie wysokość dachu jest najwyższa. Niewłaściwe rozmieszczenie schodów zaowocuje stratami przestrzeni i niespodziankami w postaci wychodzenia „na ścianę” na poddaszu.

Otwarte czy w klatce?

Jedną z kluczowych kwestii jest wybór między otwartymi schodami, a wydzieloną klatką schodową. Schody otwarte najlepiej sprawdzają się w małych domach, gdzie trwa walka o każdy metr powierzchni użytkowej. Otwarte schody nie zabierają tyle powierzchni, co klatka schodowa.

Ekonomiczny charakter otwartych schodów i obecna moda na przestrzenie typu „open space” zachęca do wkomponowania schodów w salon i uwzględnienia ich dekoracyjnego aspektu. Funkcjonalnym zadaniem schodów jest łączenie kondygnacji, ale coraz częściej schody stają się równie pięknym elementem wystroju wnętrza.

Typy schodów

Wybierać możemy pomiędzy różnymi rodzajami schodów. Najpopularniejsze są schody dwubiegowe, instalowane bezpośrednio przy ścianie. Tak skonstruowane schody są wygodne w użytkowaniu i w znaczący sposób podkreślają obecność przestrzeni wydzielonej na komunikację.

Innym rozwiązaniem są schody jednobiegowe. Choć ich istotną wadą jest zajmowanie dużej ilości przestrzeni, pozwalają one na zlokalizowanie niewielkiego pomieszczenia pod schodami, jak garderoba czy toaleta, co w pewien sposób rekompensuje zajmowane przez nie miejsce.

Gdy nie dysponujemy obszernym wnętrzem, jak znalazł są schody spiralne, których średnica wynosi zazwyczaj ok. 2 m. Schody te są mniej wygodne niż wspomniane wcześniej dwubiegowe, jednak za ich wyborem przemawia wspomniany niewielki rozmiar, łatwość montażu, możliwość lokalizacji zarówno przy ścianie, jak i w centrum salonu oraz atrakcyjny wygląd.

Ciekawe wizualnie są także schody modułowe, których montaż również można wykonać samodzielnie. Schody modułowe, zgodnie ze swoją nazwę, składają się z pojedynczych elementów, które łączy się ze stopni. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość dopasowania indywidualnie do naszych potrzeb i wyobrażeń. Mogę one być jedno-, dwu-, lub wielobiegowe, „zakręcone” lub „kreślące” w powietrzu wybrane kształty.

Komfort użytkowania 

Schody powinny być dostosowane do swej funkcji i zadań pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu. Jeżeli na górze urządzimy często uczęszczane pokoje warto skupić się przede wszystkim na wygodzie użytkowania schodów. Wówczas najlepszym wyborem będę schody wielobiegowe.

W przypadkach, gdy nie przewidujemy intensywnego użytkowania schodów, łatwiej jest zrezygnować z pewnej dozy wygody i wybrać, np. schody spiralne, które oszczędzę sporo przestrzeni.

Prezentujemy galerię 20 zdjęć z polskich domów. Mamy nadzieję, że będą one inspiracją do wyboru Państwa schodów.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Gość, 2016-09-19 16:13:04

    Warto zainteresować się programem rządowym MDM- Mieszkanie Dla Młodych. Można uzyskać spore dofinansowanie na zakup pierwszego mieszkania. Na ich stronie wszystko jest bardzo dokładnie wyjaśnione:

POLECAMY W SERWISACH