• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
01 marz 2016 20:06

5 przydatnych informacji o klepkach podłogowych, Warto je mieć?

Zawsze cieszyły się popularnością, a ostatnio trwa ich renesans - klepki podłogowe zdobywają serca inwestorów i podbijają ich mieszkania.

1. Można je montować na ogrzewaniu podłogowym
Klepki na „podłogówce”? Jak najbardziej! Trzeba tylko wybrać odpowiedni materiał dedykowany temu rozwiązaniu. Bez względu na rodzaj wskazanego elementu, na ogrzewaniu podłogowym należy montować wyłącznie materiał warstwowy, zwany także inżynieryjnym. Wykonane z niego klepki i deski nie będą w znaczący sposób hamować przepływu ciepła. Co więcej, konstrukcja materiału warstwowego pozwoli ograniczyć „pracę” drewna. Przed montażem jakiegokolwiek drewnianego elementu należy dobrze przygotować posadzkę i przeprowadzić protokół z jej wygrzewania. 

2. Rozmiar ma znaczenie, ale to proporcja jest kluczowa
Najmniejsze lite klepki mają 6 cm szerokości, a największe - 18 cm (z drewna warstwowego wykonuje się elementy o szerokości od 6,5 do 18,5 cm). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zamówić klepki w innych rozmiarach. Trzeba jedynie zachować przy tym proporcję między szerokością, a długością elementów, w innym przypadku nie da się z nich stworzyć pożądanego wzoru. Przyjmuje się, że szerokość klepki powinna być cztery, pięć lub sześć razy mniejsza od jej długości. Jeśli zatem inwestor jest zainteresowany klepką o szerokości 14 cm, jej długość powinna wynosić 56, 70 lub 84 cm.

3. Na klasycznej jodełce możliwości się nie kończą
Bardzo poszukiwanymi ostatnio wzorami układania klepek są jodełki węgierskie i francuskie. Jak je odróżnić od tradycyjnego ułożenia? - Klasyczna jodełka powstaje z prostokątnych klepek, które po ułożeniu tworzą zygzak. Przy jodełce francuskiej i węgierskiej mamy z kolei do czynienia z elementami w kształcie równoległoboku. Krótsze boki klepek są przycięte pod skosem; po ich ułożeniu, krótkie boki przypominają grot strzały, a między elementami powstaje prosta linia - wyjaśnia Sebastian Kos, ekspert marki Chapel Parket. - W zależności od wybranego wzoru (do francuskiego elementy nacina się pod kątem 45 stopni, a przy węgierskim jest to 60 stopni), wspomniany grot strzały będzie bardziej ostry lub nieco szerszy - dopowiada ekspert.
Co ciekawe, wzór jodełki gości w sztuce (także użytkowej) od wieków. Warto zwrócić uwagę na fakt, że klepki układane w klasyczną jodełkę oferuje większość firm, natomiast elementy tworzące schemat francuski lub węgierski jest w stanie wykonać niewielu producentów.

4. Dostępne w takiej samej palecie odcieni co deski
Najlepsi producenci nie traktują klepek po macoszemu, a ich oferta kolorystyczna jest porównywalna z paletą dotyczącą desek. 

5. Sprawdzą się w każdym wnętrzu
… i można je zestawiać z innymi elementami, np. z deskami. Tego typu połączenia są stosowane także w przestrzeniach użyteczności publicznej, takich jak sklepy i restauracje. W zależności od schematu ułożenia, koloru i formatu - nabierają klasycznego, pałacowego charakteru (zastosowanie opaski okalającej klepki doda podłodze jeszcze więcej elegancji) lub będą integralną częścią nowoczesnego wnętrza. Postarzane elementy są natomiast wybierane przez inwestorów restaurujących wiekowe posiadłości. Z kolei klepki poddane dodatkowym metodom obróbki, takim jak nacinanie poprzeczne, staną się dominującym elementem wnętrza, obok którego trudno będzie przejść obojętnie.

Tekst: Anna Koza

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • AgataKruczyk, 2016-03-10 16:16:39

    to jodełka jets jeszcze modna ? w zasadzie w tamtym roku widziałam ja, ale ogólnie bywając u znajomych nie widziałam jej, chociaz to jets niedoceniana podłoga, uważam, ze jets równie ładna jak deska lita.

POLECAMY W SERWISACH