Proj. Agnieszka Ludwinowska. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [13 zdjęć]

Proj. Agnieszka Ludwinowska. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
04 sie 2014 15:19

Biały plus szary: sprawdzony zestaw kolorów do salonu. 12 pomysłów dla każdego

Czasem uważa się ten duet barw za bezosobowy i nudny. Niesłusznie! Zobaczcie, jak pięknie może się prezentować gama szarości w zestawie z uniwersalną bielą!

Biele i szarości to jedne z najpopularniejszych zestawień kolorystycznych tego sezonu. Dobrze wpisują się w nowoczesne, minimalistyczne trendy, zainteresowanie stylem loftowym, wielkomiejskim. Bardzo dobrze podkreślają przestrzeń - warto więc stosować je na małych powierzchniach, które optycznie powiększą, choć oczywiście rozwiązanie to sprawdzi się też świetnie w dużych wnętrzach. Sprawiają, że mieszkanie wydaje się większe, jaśniejsze i chłodniejsze. Co ciekawe, to zestawienie kolorów pasuje do różnych stylistyk - nowoczesnej, industrialnej, ale także skandynawskiej czy chociażby shabby chic. Wszędzie tam biel wniesie spokój, równowagę i świeżość, a szarość - charakter, elegancję i styl. 

Biały i szary - w jakich proporcjach?

Biel to kolor absolutnie uniwersalny. Tradycyjnie spotykamy ją na ścianach, ale sprawdzi się też jako barwa niektórych mebli, dodatków, tkanin, a nawet podłóg (bielone drewniane podłogi to cecha charakterystyczna stylu skandynawskiego). Jeśli chcemy urządzić wnętrze w bielach i szarościach, powinniśmy zadbać przede wszystkim o odpowiednie proporcje kolorów. Jeśli szarości znajdzie się zbyt wiele, pokój wyda się ciemny, ponury i mniejszy. Warto przy tym pamiętać, że biel ma tę właściwość, że podkreśla każdy kolor, któremu towarzyszy. Kropla szarości na białym tle ma więc wyjątkowo dużą "moc rażenia". dlatego szarą barwę (inne kolory także) należy dozować ostrożnie i z wyczuciem. 

Szarość ma całą gamę odcieni. Najpopularniejszymi są z pewnością grafit (kolor ciemny, trzeba więc stosować go z umiarem), popielaty oraz szarość betonu. Zwłaszcza ten ostatni odcień zdecydowanie zyskał ostatnio na popularności i to nie tylko wśród miłośników industrialnych i inspiracji. Dobrze się sprawdzi w roli dodatków, ale także na betonowej (lub imitującej beton) ścianie. Równie dobrym pomysłem są szare kanapy. Najczęściej w ofercie producentów znajdziemy te grafitowe, ale zachęcamy, aby przyjrzeć się tym mniej typowym odcieniom - popielatym czy gołębim szarościom. W odpowiednim towarzystwie zabłysną jak prawdziwe gwiazdy.

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH