Autor: Justyna Łotowska
29 kwi 2014 05:24
Cegła we wnętrzu. Porady architekta, najlepsze pomysły producentów
Ceglana ściana to jeden z najgorętszych trendów tego sezonu. Motyw ten świetnie się sprawdzi w pokoju dziennym, kuchni czy nawet sypialni, a do wyboru mamy sporo różnych rozwiązań. Zobaczcie nasz przewodnik, jak osiągnąć efekt ceglanej ściany we wnętrzu. Radzi arch. Joanna Ochota z pracowni Aranż Archimental.
Cegła jako materiał obecny na ścianie przetrwa wszystkie trendy w architekturze wnętrz. Charakterystyczny materiał kojarzy się z domowym ciepłem. Szeroka gama kolorystyczna i forma cegieł sprawia, że pasują do wnętrz klasycznych, stylizowanych, loftowych, skandynawskich, nowoczesnych, a nawet minimalistycznych. Bogaty wybór powoduje, że można stosować takie rozwiązanie w każdym pomieszczeniu - łazience, kuchni, pokoju dziennym i sypialni.
O czym warto pamiętać?
Musimy jednak pamiętać, że cegła jest dominującym elementem i pozostała część wnętrza powinna być podporządkowana takiemu rozwiązaniu. Jak z każdym wyborem dotyczącym wnętrz - wszystko można, ale z umiarem, konsekwencją i mając przemyślany plan. Dostępna jako pełnowymiarowe cegły lub w postaci cienkich płytek, charakteryzuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne, ogień i wilgoć, ale też dobrze izoluje, wycisza i nie blaknie. We wnętrzu zawsze wygląda ciekawie i intrygująco, jednak nie znając granicy możemy przytłoczyć pomieszczenie zbyt dużą ilością wyrazistego materiału.
Istnieje też możliwość, że nieumiejętne wykorzystanie cegły znacząco pomniejszy pomieszczenie, a ewentualne usunięcie płytek ceglanych wiąże się z dużym nakładem pracy. Dysponując małymi pomieszczeniami i jednocześnie marząc o ceglanej ścianie powinno się zastosować białą cegłę, która nie przytłoczy kolorem. Przy nowo budowanym domu nie ma przeszkód, żeby już na etapie budowy zadecydować o pojawieniu się ściany z cegieł. Wznosząc taką ścianę i nie tynkując jej uzyskamy oczekiwany efekt.
Najpopularniejsze rozwiązania
Najczęściej wybierane są cegły ręcznie formowane wykonane z naturalnych surowców. Popularność zyskują głównie dzięki niepowtarzalności poszczególnych płytek. Przy takim wyborze należy starać się jednak zamawiać cegły z jednej dostawy, aby zagwarantować sobie jednolitość koloru i faktury. Dla zachowania jednolitej kolorystyki ściany należy dobierać materiał ze wszystkich palet. Jeżeli istnieje taka możliwość, najciekawszy efekt ceglanej ściany w starym budownictwie można uzyskać usuwając tynk do odsłonięcia cegieł. W tym wypadku oczyszczamy ścianę szczotką lub piaskujemy, a następnie konieczna jest impregnacja odpowiednimi środkami. Takie rozwiązanie świetnie wpisuje się we wnętrza loftowe i industrialne.
Dostępne są też na rynku gipsowe imitacje cegieł. Jest to płytka połączona z fugą. Główną jej zaletą jest niezwykle prosty i szybki montaż, który nie wymaga fugowania. Nie ma obawy, że niewłaściwe wypełnienie spoin lub nieodpowiednio dobrana barwa fugi zepsują efekt estetyczny. Płytka występuje jedynie w kolorze białym i dlatego możemy ją przemalować na dowolny kolor. Oczywiście mamy jeszcze do wyboru tapety ścienne lub fototapety, ale wówczas rezygnujemy z dodatkowego aspektu trójwymiarowości ściany. Takie rozwiązanie nie mieści się już w tej samej konwencji, ale nie jest złe. Zwłaszcza fototapeta jako zdjęcie ściany z graffiti do pokoju młodzieżowego jest ciekawym pomysłem.