• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
13 kwi 2011 10:51

Domowy plan antyalegriczny

Architekci opowiadają o tym, jak zaaranżować dom przyjazny alergikom

Istnienie różnego rodzaju alergii ma znaczący wpływ na nasze codzienne życie. O tym, jak krok po kroku zaaranżować dom przyjazny alergikom opowiadają architekci z Hola Design – Monika i Adam Bronikowscy.

' title=
fot. Arch. Monika i Adam Bronikowscy, Hola Design

Dobór materiałów
Już sama „baza” wnętrza domu czy mieszkania ma ogromne znaczenie dla dobrego samopoczucia alergika. Podstawowa zasada jest prosta – unikamy powierzchni przytrzymujących kurz, jednocześnie zwracając uwagę na to, czy stosowane materiały nie zawierają substancji łatwo uczulających. Najlepiej stosować produkty specjalnie polecane dla alergików, posiadające dodatkowe atesty lub certyfikaty. Dotyczy to wszystkich pomieszczeń, zarówno tych mieszkalnych, takich jak salon czy sypialnia, jak i sanitarnych czy pomocniczych jak np. kuchnia. Szczególny nacisk należy jednak położyć na zapewnienie odpowiednich warunków w tych pomieszczeniach, w których osoba z alergią spędza najwięcej czasu.

Gładkie powierzchnie
Zacznijmy więc od ścian - te powinny być jak najgładsze. Taki efekt uzyskamy dzięki tynkom gipsowym lub płytom gisowo-kartonowym. Unikajmy natomiast tynków mineralnych i strukturalnych. Jako wykończenie najlepiej sprawdzi się farba wodorozcieńczalna z atestem Polskiego Związku Alergologicznego. Tapety, te gładkie, papierowe bez floku, teoretycznie stanowią również przyjazną powierzchnię. Należy jednak uważać na uszkodzenia, odklejenia się tapet jako, że takie miejsca stanowią świetne warunki dla rozwoju i zbierania się roztoczy… ale przecież to samo można powiedzieć o odpadającej farbie! Wniosek jest taki, że wykonawstwo musi być wzorowe.

Naturalna podłoga
Na podłogę najlepiej zastosować drewno lub kamień (np. układany bezfugowo w slabach). Jeśli już stać jest nas na kamień w slabach, to wcześniej warto pomyśleć o ogrzewaniu podłogowym, a nie standardowych grzejnikach, które są skupiskiem kurzu i innych roztoczy. Ciepłe powietrze z takich grzejników roznosi te drobinki po wszystkich pomieszczeniach uprzykrzając życie osobie cierpiącej na alergie. Na podłogach unikamy wykładzin i dywanów. Na podłogach alergicy powinni unikać dywanów i wykładzin. Najbardziej sprawdzi się drewno, a zwłaszcza korek. Kluczem jest też częste odkurzanie powierzchni.

Shutterstock
fot. Shutterstock

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH