Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Lekko rustykalna dębowa deska N°3 Riesling, poddana procesowi szczotkowania. Otulona aksamitną warstwą bejcy w kolorze kruchej bieli, której subtelne oblicze naznaczone jest średniej wielkości sękami. Baltic Wood.

Lekko rustykalna dębowa deska N°3 Riesling, poddana procesowi szczotkowania. Otulona aksamitną warstwą bejcy w kolorze kruchej bieli, której subtelne oblicze naznaczone jest średniej wielkości sękami. Baltic Wood.
  • Autor: Justyna Łotowska
  • 16 sty 2014 11:48 (aktualizacja: 16 sty 2014 20:51)

Drewniana podłoga w pokoju dziennym

Kusząca głębokim brązem. Urzekająca kolorami kremu i piasku. Drewniana podłoga w salonie może mieć różne oblicza. Zawsze jednak zachwyci naturalnym ciepłem i elegancją. A chodzenie po niej boso będzie czystą przyjemnością!

Deska, parkiet, mozaika. Z drewna krajowego, amerykańskiego, egzotycznego. Wykończona lakierem, olejem, bejcą, woskiem. Z dowolnym usłojeniem, z widocznym układem sęków. Jasne, ciemne ... I można tak jeszcze długo wyliczać. Bo wybór dostępnych dziś na rynków podłóg drewnianych jest bardzo bogaty.

Daje to ogromne możliwości aranżacyjne, ale i niesie ze sobą wcale niemałe wyzwanie. Bo o ile łatwo zmienić dodatki, wyposażenie czy nawet kolor ścian, to już znacznie trudniejsze będzie to w przypadku podłogi, która zwykle zostaje z nami na lata. Na pewno nie jest to inwestycja na jeden sezon. Wybór trzeba więc dokładnie przemyśleć.

Jasne czy ciemne podłogi?

Nie ma jednej, uniwersalnej zasady (i dobrze!), która powie, że do salonu najlepiej będzie pasował jasny jesion czy ciemny odcień wenge. Zawsze jest to sprawa bardzo indywidualna. Drewno musi bowiem pasować do wszystkich pozostałych elementów wnętrza.

Warto jednak pamiętać o dwóch żelaznych zasadach. Jasna podłoga to zawsze najlepsze rozwiązanie do małych pomieszczeń. Optycznie je powiększy i doda mu lekkości. Jest przy tym bardziej uniwersalna i subtelna. Łatwo do niej dobrać zarówno kolor ścian, jak i wszystkich pozostałych elementów wyposażenia oraz dodatków. Ciemna podłoga znacznie lepiej pasuje do dużego, przestronnego salonu. Ciemne kolory optycznie zmniejszają wnętrze, przez co mały salon wyda nam się jeszcze mniejszy. Są one jednak eleganckie i bardzo gustowne. W przestronnym, dobrze doświetlonym salonie będą prezentowały się znakomicie.

W tym przypadku uważniej dobierajmy też barwy ścian i dodatków. Zbyt duża ilość kolorów z ciemnej palety w jednym pomieszczeniu może sprawić, że stanie się ono ponure i smutne. I magia drewna może nam szybko gdzieś zniknąć.

Lakierowane czy olejowane?

Drewniane podłogi możemy lakirować lub pokrywać olejem. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Lakier jest trwały, łatwy w codziennej pielęgnacji i dobrze zabezpiecza podłogę, może się jednak rysować. Nie będzie również wszystkim odpowiadał pod względem estetyki, choć to oczywiście kwestia gustu. Olej to impregnat, który jest wchłaniany przez drewno. Takie podłogi są więc mniej odporne na zanieczyszczenia, takie jak wino czy inne płyny. Wymaga również częstszej pielęgnacji, choć odwdzięcza się pięknym naturalnym wyglądem, który znajduje wielu miłośników.

Pięć możliwości

Dąb

Charakteryzuje się wysoką twardością i ciekawą strukturą. Kolory dębu są intensywne, brązowe, w dużej ilości odcieni. Pod wpływem słonecznego światła lekko ciemnieją, nabierając głębi. Barwa, słoje i dyskretny, rustykalny charakter drewna najlepiej prezentuje się na podłogach z pełnej deski.

Jesion

Jesionowe podłogi z pełnej deski oczarowują bogatym wachlarzem barw. Jasne kolory, często nawet w obrębie jednego elementu, efektownie komponują się z ciemnymi brązami (ze środkowej części pnia twardzieli) oraz spokojnymi żółto-brązowymi tonacjami.

Buk

Buk w pełnej desce kusi kolorami kremu i piasku. Z czasem nabierają one głębi i przybierają jasnożółte odcienie. Dostępne są także podłogi z tzw. buku parzonego, które nabierają specyficznej, oryginalnej, lekko czerwonawej barwy, delikatnie ciemniejącej pod wpływem światła słonecznego.

Klon europejski

Niezwykle jasne drewno. Używane jest do produkcji najjaśniejszych ze wszystkich podłóg. Widoczne, zwłaszcza na pełnej desce, słoje drewna są delikatne i regularnie ułożone. Jest to materiał idealny do pomieszczeń, w których chcemy stworzyć kameralną, przytulną atmosferę.

Orzech europejski

Charakteryzuje się bardzo szerokim zróżnicowaniem kolorystycznym. Zwłaszcza duża powierzchnia deski dobrze pokazuje witalny charakter podłogi, uzyskany dzięki jasnokremowym barwom, które przeplatają się z karmelowymi, czekoladowymi i grafitowymi brązami.

Tekst: Ewa Kozioł

WASZE KOMENTARZE (9) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA