• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
10 sty 2009 19:46

Dzielenie dla początkujących

Kilka porad, o czym należy pamiętać planując ścianki działowe

Wykańczanie wnętrz to najbardziej pasjonująca dla inwestora cześć budowy domu. Pierwszym istotnym etapem jest rozpoczęcie prac polegających na wznoszeniu ścianek działowych. Nie są to co prawda takie konstrukcje, jak w przypadku ścian zewnętrznych i nośnych, które odpowiadają za dźwiganie na sobie ciężaru budynku ani za podtrzymywanie stropu, jednak, jako element dzielący pomieszczenia o różnych funkcjach, mają również wcale niebagatelne zadania do spełnienia.

Konstrukcje proste
Wybór materiałów budowlanych odpowiednich na ścianki działowe jest na polskim rynku bardzo duży i tak naprawdę każde wybrane przez nas rozwiązanie będzie miało zarówno dobre, jak i złe strony. Najważniejsze to odpowiedzieć sobie na pytanie czego przede wszystkim oczekujemy od tychże ścian. Jeśli chodzi nam w pierwszej kolejności o wytrzymałość i gotowość do dźwigania ciężkich obrazów, półek itp., wybierzmy ścianki murowane z tradycyjnej pełnej cegły. Ten sam materiał zapewni nam również doskonałą izolacyjność akustyczną, co nie jest bez znaczenia jeśli chcemy np. oddzielić salon od WC, albo zaciszną sypialnię od pokoju nastolatka rozmiłowanego w muzyce heavy-metalowej. Należy jednak pamiętać, że ich wykonanie będzie dość pracochłonne, a nierówna powierzchnia cegieł wymaga tynkowania warstwą o grubości co najmniej 1,5 cm. Doskonałe do tłumienia hałasów są również bloczki wapienno-piaskowe, zwane silikatami. Warto jednak pamiętać o tym, że są one zazwyczaj dość ciężkie. Nie sprawdzą się więc jeśli zależy nam na łatwym i szybkim postawieniu ścianek. Tu z kolei swoje zadanie dobrze spełni modny w ostatnich latach beton komórkowy.

Solbet
Ścianka działowa wykonana z betonu komórkowego. Fot. Solbet

Znanym i popularnym materiałem do budowy ścianek działowych są płyty kartonowo-gipsowe na szkielecie stalowym. Ich zaletą jest między innymi lekkość i łatwość montażu. Warto więc o nich pomyśleć, jeśli lubimy zmiany w aranżacji wnętrza, bowiem płyty K-G można z łatwością rozebrać i postawić w innym miejscu. Ścianki działowe z prefabrykowanych płyt gipsowych są jeszcze mało popularne, głównie ze względu na wysoką cenę. Mają jednak tę zaletę, że łatwo wchłaniają i oddają parę wodną z powietrza, co korzystanie wpływa na stabilność mikroklimatu w pomieszczeniach.

Ciekawym rozwiązaniem mogą być również cegły klinkierowe. Dokładniej ich walory omawia Piotr Wojtasik z firmy CRH Klinkier - Spośród wszystkich wyrobów i cegieł, będących w stałej ofercie rynkowej na ścianki działowe, chciałbym zaproponować cegły licowe ręcznie formowane. Największą zaletą tych cegieł jest to, że cztery przeciwległe ścianki są licowe, inaczej mówiąc „ładne”. Konsekwencją tego jest możliwość wykonania bardzo wąskiej ścianki (grubość cegły to 98 mm) o obu powierzchniach w strukturze cegły. Nie jest to możliwe w przypadku zastosowania tradycyjnych cegieł maszynowych, które posiadają jedynie trzy ścianki licowe. Cegły ręcznie formowane charakteryzują się ponadto specyficzną strukturą, są niejako „ciepłe” w dotyku. Chociaż wydają się być bardzo delikatne, w rzeczywistości to tylko pozory. Są w pełni odporne na surowe warunki atmosferyczne, mrozoodporne oraz bardzo wytrzymałe. Cegły te produkowane są w szerokiej gamie kolorystycznej – od żółtych, poprzez melanże, cegły postarzane, czerwienie i ich odcienie, aż do brązów i cegieł „opalanych”.

Ścianki działowe
Łazienkę od reszty pomieszczeń oddziela ażurowy parawan, powstały z umieszczona między dwiema szklanymi taflami bambusowych łodyg. Proj. Z. Tomaszczyk, I. Lipiec.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH