Ściana pokryta tynkiem Efekt Betonu Fox. Koszt pokrycia 1 m2 ściany waha się od 60 do 100 zł, w zależności od rodzaju podłoża i wybranej struktury (cena nie uwzględnia kosztów pracy), Fox Dekorator.

Zobacz galerię [7 zdjęć]

Ściana pokryta tynkiem Efekt Betonu Fox. Koszt pokrycia 1 m2 ściany waha się od 60 do 100 zł, w zależności od rodzaju podłoża i wybranej struktury (cena nie uwzględnia kosztów pracy), Fox Dekorator.
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
02 marz 2014 05:46

Efekt betonu na ścianie: osiągniesz go dzięki tynkowi dekoracyjnemu

Najpopularniejszym sposobem na uzyskanie modnej "betonowej" ściany w pokoju dziennym, kuchni czy sypialni jest ciągle beton architektoniczny po postacią płyt. Warto jednak wiedzieć, że podobny efekt można też osiągnąć dzięki tynkom dekoracyjnym.

Ciekawym sposobem na uzyskanie efektu betonowej ściany jest zastosowanie nakładanego na ścianę betonu dekoracyjnego w postaci mineralnego tynku. Dzięki temu można uzyskać efekt naturalnego surowego betonu strukturalnego z charakterystycznymi ubytkami, „wżerami”, przebarwieniami.

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest lekkość materiału, trwałość i funkcjonalność. Odpowiednio zaimpregnowany jest odporny na wilgoć i zabrudzenia, działanie grzybów i pleśni, można go zmywać i szorować, zapewnia również „oddychanie” ścian.

 • Tynki z efektem betonu. O tym warto wiedzieć!

  - betonowy tynk dekoracyjny wymaga mocno związanego, suchego podłoża, oczyszczonego ze starych powłok malarskich, pozbawionego spękań, kurzu, tłustych plam,

  - przed nałożeniem tynku wszystkie powierzchnie gruntujemy i/ lub nakładamy podkład,

  - tynki mineralne wymagają odpowiedniej ilości wody, wysychanie powinno więc być długie i równomierne, należy też zadbać o odpowiednie nawilżenie i klimat pomieszczenia, najlepiej pracować w zamkniętych pomieszczeniach, bez przeciągów, z dala od silnego oświetlenia,

  - efekt dekoracyjny zależy od umiejętności i inwencji nakładającego, liczby i grubości warstw, stanu podłoża,

  - w celu zabezpieczenia powierzchni tynk należy pokryć specjalnym lakierem do betonu.

  Na podstawie materiałów firm: Fox Dekorator, Magnat, Jeger.

W zależności od sposobu aplikacji uzyskamy różne struktury: o matowym lub satynowym wykończeniu, gładkiej powierzchni lub imitacji surowego betonu, z efektem deskowania lub szalunku przemysłowego. Spektrum możliwości jest naprawdę spore. „Betonowi” konserwatyści zapewne zdecydują się na „prawdziwy” beton w postaci płyt, „beton w proszku” jest jednak coraz częściej spotykanym rozwiązaniem, i w mieszkaniach, i w przestrzeni publicznej.

 • Tynk z efektem betonu. Instrukcja przygotowania i nakładania

  Krzysztof Kędzior, główny specjalista ds. aplikacji i szkoleń, Śnieżka 

  Tynk "betonowy" to drobnoziarnisty, dekoracyjny tynk mineralny, wyprodukowany na bazie spoiwa wapiennego, dostępny w sypkiej formie. Bardzo dobrze sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach, a także jako dopełnienie kompozycji w pomieszczeniach o bardziej tradycyjnym charakterze.

  Jest odporny na działanie grzybów i pleśni oraz na zmywanie i szorowanie, co pozwala na łatwe utrzymanie powierzchni w czystości. Zapewnia również „oddychanie" ścian. W zależności od techniki aplikacji tynku oraz zastosowanego narzędzia, możemy uzyskać szerokie spektrum wykończenia powierzchni – od doskonałej imitacji deskowania do szalunku stalowego.

  Przed aplikacją trzeba zadbać o właściwe przygotowanie powierzchni. Powinna być ona sucha, trwała i pozbawiona zanieczyszczeń. Źle przylegające do podłoża, stare powłoki malarskie należy usunąć. Przeznaczoną do dekoracji powierzchnię malujemy jedną warstwą farby podkładowej.

  Następnym etapem pracy jest przygotowanie masy betonowej – suchy tynk zalewamy wodą w ilości 0,45l na 1 kg masy i dokładnie mieszamy aż do uzyskania jednorodnej struktury wyrobu.

  Przygotowany w ten sposób tynk należy pozostawić na ok. 1 godzinę w zamkniętym pomieszczeniu, po czym ponownie zamieszać. Aplikacji tynku dokonujemy według zaleceń umieszczonych w karcie technicznej produktu, zgodnie z rodzajem efektu końcowego, jaki chcemy uzyskać na ścianie.

  Po upływie 12 godzin, na suchą powierzchnię tynku nakładamy wałkiem bezbarwny lakier. Pełną odporność i wytrzymałość struktura uzyskuje po upływie 28 dni.

WASZE KOMENTARZE (3)

DODAJ KOMENTARZ
 • Karolina, 2016-06-23 13:11:33

  A mi własnie efekt tynku dekoracyjnego się bardzo spodobał na zdjęciach i sama spróbowałam osiągnąć ten efekt u siebie w salonie. Zdecydowałam sie na magnata trochę w ciemno, bo nie miałam wcześniej doświadczenia z tym producentem. Warto było bo efekt wyszedł naprawdę fajny a kolor szarości zawsze mi sie podobał. nie zawiodłam się na magnacie
 • Hanulaa, 2015-07-18 17:08:13

  Parę tynków a la beton u ludzi widziałam, ale jednak to nie to samo co płyty betonowe (beton architektoniczny) na ścianie. Wiadomo że każda sroczka swój ogonek chwali , ale mój beton w salonie i kuchni jest nieporównywalny z tynkiem. Jest bardzo przyjemny w dotyku, wygląda ekskluzywnie i pasuje do wszystkiego , nawet proste umoeblowanie wygląda z takimi płytami \"bogato\" ;) Wbrew pozorom to nie są duże koszty takich płyt, nawet taniej niż tynk podejrzewam wyszło.
 • wannnda, 2015-05-22 16:15:01

  W takie miejsca warto jest wchodzić i odwiedzac takie stronki, bo mozna zanlezc tutaj na pewno wiele ciekawych rozwiązań i inspiracji własnie dla swojego domu

POLECAMY W SERWISACH