Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Osoby powściągliwe w stosunku do intensywnych kolorów, powinny stopniowo przyzwyczajać się do mocnych barw. Na początek kolorową farbą można pomalować jedną ze ścian. Pozostałe natomiast ozdobić farbą w bardziej stonowanym odcieniu. Fot. Dulux.

Osoby powściągliwe w stosunku do intensywnych kolorów, powinny stopniowo przyzwyczajać się do mocnych barw. Na początek kolorową farbą można pomalować jedną ze ścian. Pozostałe natomiast ozdobić farbą w bardziej stonowanym odcieniu. Fot. Dulux.
  • Autor: Urszula Grynczel-Aronowicz
  • 12 lut 2015 12:17 (aktualizacja: 15 lut 2015 12:26)

Farby do wnętrz: modne, żywe kolory do salonu

Malowanie ścian to szybki i niedrogi sposób na odświeżenie wnętrza i nadanie mu zupełnie nowego charakteru. Zobaczcie modne, intensywne kolory farb - idealne do każdego salonu.

Malowanie ściana, wbrew pozorom, wcale nie jest takie bardzo trudne. Nie musimy od razu płacić fachowcom, by móc cieszyć się super wyglądem naszego wnętrza. Możemy za to spróbować zrobić to samodzielnie. 

Przygotowanie ścian

Zanim przystąpimy do prac powinniśmy przygotować farby, jak również wszystkie niezbędne narzędzia i akcesoria: wałki i pędzle, papier ścierny, folię, taśmę malarską, kuwetę, nóż, mieszadło, szczotkę i szmatkę oraz szpachelkę.

Pierwszym etapem prac jest prawidłowe przygotowanie powierzchni pod malowanie. Wykorzystując taśmę i folię zabezpieczamy okna, grzejniki, podłogi, a oprawy gniazd elektrycznych i kontakty – demontujemy.

Jeśli trzeba – luźno spójne fragmenty starej farby usuwamy szpachelką. Następnie, gładzią gipsową szpachlujemy ubytki i nierówności. Miejsca gipsowane, po całkowitym wyschnięciu, szlifujemy papierem ściernym (w celu wyrównania i wygładzenia), a powierzchnie wcześniej malowane - dodatkowo matujemy drobnoziarnistym papierem ściernym. Po szlifowaniu ścianę dokładnie odpylamy szczotką oraz odtłuszczamy - szmatką zwilżoną wodą z dodatkiem detergentu.

Gruntowanie powierzchni

Naroża zabezpieczamy taśmą malarską, przyklejając ją na suchą powierzchnię. Farbę do gruntowania rozcieńczamy wodą (w przypadku gruntowania sufitu – do 20%, w przypadku gruntowania ściany – do 40%) i dokładnie mieszamy. Gruntowanie rozpoczynamy od malowania naroży i trudno dostępnych miejsc – w tym celu używamy małego wałka. Pozostałą powierzchnię gruntujemy przy pomocy dużego wałka na przedłużaczu.

Gruntując ściany, przesuwamy się od naroży w lewo lub w prawo, a farbę nanosimy ruchami góra-dół, tak aby pokryć powierzchnię na całej wysokości. Aby uniknąć powstania smug ostatni ruch należy wykonać z góry na dół. Taśmę malarską odklejamy bezpośrednio po malowaniu – uchroni to przed oderwaniem jej razem ze świeżą warstwą farby.

Malowanie ścian

Na początku małym wałkiem malujemy naroża i wszystkie trudno dostępne miejsca. Pozostałą powierzchnię ścian malujemy dużym wałkiem na przedłużaczu - rozpoczynając od naroża ściany i przesuwając się w lewo lub w prawo. Farbę nanosimy ruchami góra-dół, tak aby pokryć powierzchnię na całej jej wysokości. Ostatni ruch wykonujemy z góry do dołu, co pozwoli uniknąć powstania smug.

W przypadku malowania drugiej warstwy postępujemy analogicznie. Taśmę najlepiej usuwać bezpośrednio po malowaniu każdej warstwy. Należy to robić ostrożnie i pod odpowiednim kątem – pozwoli to uniknąć oderwania taśmy razem z farbą.

WASZE KOMENTARZE (4) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA