Fot. Cole & Son/Impresje Home Collections.

Zobacz galerię [26 zdjęć]

Fot. Cole & Son/Impresje Home Collections.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
23 kwi 2014 14:27

Fornasetti: zobacz kultowe tapety z rysunkami słynnego malarza

Piero Fornasetti był malarzem, grafikiem, ilustratorem książek, dekoratorem wnętrz oraz rzeźbiarzem. Jego wyjątkowe prace żyją do dziś na tapetach produkowanych przez brytyjską markę Cole&Son.

Piero Fornasetti jest autorem ponad 11 tysięcy mebli i przedmiotów dekoracyjnych! Zmarłego w 1988 roku artystę Włosi do dziś uważają za swoją dumę narodową. I słusznie! Jego tajemnicze, nieco melancholijne, wyprane z kolorów rysunki osiągnęły status kultowych. A za sprawą jego syna, Barnaby, który dba o spuściznę ojca, możemy przenieść je do własnego domu, chociażby za sprawą tapet z rysunkami Fornasettiego produkowanych przez słynną markę Cole&Son.

Lina Cavalieri - muza sprzed stu lat

Choć prac Fornasettiego jest bardzo wiele, zdecydowanie najsłynniejsze są rysunki pewnej zagadkowej twarzy. Należy ona do dziewietnastowiecznej śpiewaczki Liny Cavalieri. Sam Fornasetti zobaczył kiedyś jej portet w starej francuskiej gazecie i od tej porty pracowicie uwieczniał ją na setki różnych sposobów - przez kilkanaście lat powstało ponad 300 wersji jej portretu!

Cykl ten nazwany "Tema e Variazioni" dzisiaj można podziwiać na wzorach tapet, ale także na meblach czy porcelanie, wszystko w ramach kooperacji i produkcji seryjnej z tak znanymi producentami, jak właśnie Cole&Son, Rosenthal, Ceramica Bardelli, Bitossi, Kartell czy dywanowa marka Roubini.

Sowy, książki, cykliści...

Oprócz multiplikowanych w nieskończoność portetów Liny Cavalieri Fornasetti stworzył jedzcze setki różnych rysunków - na tapetach Cole&Son zobaczymy ich bardzo wiele, wszystkie w charakterystycznym dla artysty melancholijnym i odrobinę surrealistycznym stylu. To prawdziwe dzieła sztuki, dlatego, pomimo wysokiej ceny tapet, cieszą się do dziś wielką popularnością.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • jm, 2014-04-27 17:13:28

    szkoda, że pierwsza tapeta jest nie dostępna od jakiś 2 lat

POLECAMY W SERWISACH