• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
11 paź 2011 10:57

Funkcjonalne oblicze mieszkania

Jak powiększyć mieszkanie bez przeróbek budowlanych? Jak funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń? - Wystarczy zdać sobie sprawę z kilku praw, rządzących światem dobrze rozplanowanych wnętrz.

 ' title=

Sposób urządzenia własnych czterech kątów w ogromnej mierze wpływa na komfort codziennego życia. Stawiając na przemyślane, konsekwentne działania w tym zakresie można znacznie zwiększyć funkcjonalność przestrzeni. Każdy typ lokalu wymaga jednak zastosowania odrębnych, indywidualnych rozwiązań. Podpowiadamy, jak wybrać te najkorzystniejsze dla danej powierzchni.

Bez zbędnych ozdobników

Odpowiedni dobór elementów wyposażenia pozwoli w pełni wykorzystać przestrzeń, zapewniając mieszkańcom swobodę poruszania się. – Dostępny metraż da się korzystnie zagospodarować stawiając na przedmioty, łączące w sobie różne funkcje – mówi Marta Domańska z pracowni 4FORMY. – Kanapy z funkcją spania albo praktyczny stół, będący w stanie zastąpić biurko, to przykłady rzeczy, które wypełniają liczne zadania.

Dzięki nim ograniczona zostaje ilość obiektów, zajmujących niepotrzebnie miejsce. W efekcie więcej przestrzeni pozostaje do dyspozycji domowników – przekonuje. W mniejszych lokalach warto zrezygnować ze zbędnych akcentów ozdobnych. Nadmiar przedmiotów może bowiem okazać się przytłaczający dla mieszkańców. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji są lekkie meble ażurowe, niwelujące odczucie ograniczenia.

Wykończenie ma znaczenie

Barwy ścian odgrywają znaczącą rolę w tworzeniu klimatu pomieszczenia oraz wpływają na odbiór jego powierzchni. – Jasne kolory nie tylko rozjaśnią pokój, ale czynią go wizualnie większym – przekonuje Marta Domańska. Eksperymentowanie z ozdobnymi motywami na ścianach może przynieść bardzo pozytywne rezultaty. Przykładowo, pionowe pasy na tapecie, w połączeniu z sufitem o jasnym odcieniu, sprawią że pomieszczenie wydaje się wyższe. Z kolei pasy poziome są w stanie optycznie je wydłużyć. Nie wszystkie zmiany są jednak tak proste w realizacji, jak pomalowanie ścian.

Na przykład w przypadku aranżacji słabo doświetlonych przestrzeni najistotniejszą kwestię stanowi zapewnienie dostępu wystarczającej ilości światła do pomieszczenia. – Powierzchnia okien w pomieszczeniu mieszkalnym powinna stanowić nie mniej niż 1/8 metrażu podłogi – informuje Marta Domańska. Jeśli jednak wymiana okien nie wchodzi w grę, w ciemnych pomieszczeniach warto zastosować chociażby jasne kolory ścian. W oknach - zamontować lekkie rolety lub firany, które nie są zdobione bogatym wzorem czy silnie drapowane.

Każde wnętrze jest inne

Specyficzne typy powierzchni wymagają indywidualnych rozwiązań. Przy adaptacji poddasza za cel warto postawić sobie uzyskanie efektu otwartej przestrzeni. Pomocne w tym zakresie okażą się lekkie, przesuwane ścianki działowe.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH