• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
02 lut 2009 13:49

Jak dbać o drewno?

Radzimy, jak chronić drewnianą podłogę w holu czy korytarzu

Podłoga drewniana w holu czy korytarzu będzie bezproblemowo służyła przez wiele lat, jeśli o nią odpowiednio i starannie zadbamy. Jedną z podstawowych czynności jest impregnacja, czyli nasycenie ułożonego drewna odpowiednimi środkami, które je zakonserwują, uodpornią na działanie wilgoci oraz nadadzą połysk.
Obecnie na rynku dostępny jest szereg preparatów, które pomogą zadbać o drewniane posadzki, ułożone w miejscach intensywnie eksploatowanych. Wybór odpowiedniego produktu uwarunkowany jest przeznaczeniem podłogi lub gustami estetycznymi. Do najczęściej stosowanych środków konserwujących należą lakiery oraz oleje, które mają bardzo wysoką jakość, a czołowi producenci wciąż podwyższają ich parametry.

Lakierowanie
Drewno pokryte lakierem zyskuje twardą, lśniącą powłokę, dzięki czemu trudno się brudzi, a powierzchnia jest łatwa do utrzymania w czystości. Zaimpregnowaną w ten sposób podłogę można czyścić ogólnodostępnymi środkami, przeznaczonymi do pielęgnacji podłóg drewnianych. Zaschnięty lakier twardniejąc zabezpiecza posadzkę przed uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią. Tak zakonserwowana podłoga jest jednak trudna w renowacji. Konieczne jest użycie specjalistycznych urządzeń i powinien robić to fachowiec. Lakier powoduje też zatkanie porów, przez co podłoga nie „oddycha”. W związku z tym, w momencie nasilonego działania wilgoci, szczególnie tej od podłoża, drewno jest narażone na nieodwracalne odkształcenie. Rynek oferuje szerokie spektrum lakierów.

Podstawową różnicą jest ich rozpuszczalnik – pod tym względem środki te dzielą się na: wodne i chemiczne (rozpuszczalnikowe). W tej chwili te wodorozcieńczalne, a co się z tym wiąże, ekologiczne zyskują przewagę nad chemicznymi, które podczas schnięcia wydzielają nieprzyjemny zapach. Lakiery rozpuszczalnikowe są jednak prostsze w użyciu – łatwiej wykonuje się nimi powłoki i uzyskuje pożądany efekt. W przypadku lakierów wodnych jest to trudniejsze i często wymaga użycia dodatkowych preparatów: gruntów i podkładów. Niedoświadczony wykonawca może mieć problem z tzw. podniesieniem „włosków” (włókien drewna), co może znacznie osłabić wytrzymałość mechaniczną powłoki lakierniczej.

Fot. Baltic Wood.
Fot. Baltic Wood.

Parkiet
fot. Parkiet

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH