Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Proj. Małgorzata Borzyszkowska, Asar. Fot. Bartosz Jarosz.

  • Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
  • 09 wrz 2011 14:21 (aktualizacja: 10 lut 2014 08:10)

Jak dobrać kolory we wnętrzu?

Kto powinien wybrać zielony, kiedy lepiej omijać z daleka kolor niebieski i dlaczego czerwień tak dobrze nadaje się do kuchni? Tego dowiecie się z naszego przewodnika po kolorach.

Cały świat pulsuje kolorami. Są one dla nas tak oczywiste i powszednie, ze zazwyczaj nie przywiązujemy do nich żadnego większego znaczenia. Jednak podświadomie nasze zmysły odbierają barwy bardziej intensywnie. Reagujemy na nie np. dobrym lub złym samopoczuciem, zadowoleniem czy niechęcią. Naukowcy twierdzą, że jesteśmy uzależnieni od kolorów. Tak więc znaczenie koloru daleko wykracza poza jego wartość estetyczną czy dekoracyjną.

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z roli jaką odgrywa on w naszym życiu, po prostu dlatego ze nie zapoznano nas z jego oddziaływaniem. Kolor jest dla nas ładnym zjawiskiem, za którym się nic nie kryje. Skłaniamy się ku pewnym barwom kierowaniu wyłącznie ich atrakcyjnością. W rzeczywistości cały czas podświadomie rozpoznajemy działanie poszczególnych kolorów i trafnie przypisujemy im pewne właściwości.

Dowody na to z łatwością odnajdujemy w potocznym języku, np.: kiedy mówimy, że robi nam się czarno przed oczami, że mamy czarny humor, wspominamy złote chwile z przeszłości lub widzimy przez różowe okulary itp. I choć nie zdajemy sobie z tego sprawy nasze zmysły odbierają barwy bardzo intensywnie, a my reagujemy na nie złym lub dobrym samopoczuciem, zadowoleniem czy niechęcią.

Dlaczego tak się dzieje?

Barwy oprócz wrażeń estetycznych wpływają na nasze doznania psychiczne (radość , smutek), fizyczne (ciepło, zimno, lekkość, ciężar ) a nawet fizjologiczne: takie jak wrażenia smakowe czy zapachowe (np. żółty, który kojarzy się z dojrzałym owocem).

Zadbajmy zatem o to aby odpowiednio dobrać kolory naszych wnętrz, bo ich wybór może mieć duży wpływ na nasze samopoczucie a nawet na zdrowie. Kolor pomieszczenia powinien być dobrany indywidualnie dla każdej osoby pod względem jej wrażliwości na barwę, cechy charakteru psychikę oraz stan zdrowia.

Każde pomieszczenie powinno mieć kolorystykę odpowiednia do swojej funkcji . Inny kolor zastosujemy przy projektowaniu sypialni, inny w pokoju wypoczynkowym i jeszcze inny w pokoju pracy. Warto zatem poznać podstawy oddziaływania na nas poszczególnych barw, tak by sprawić, że w zaprojektowanych pomieszczeniach będziemy czuć się dobrze i komfortowo.

Zieleń

Działa na nas uspokajająco wzmacniająco uspokoją nerwy psychicznie dobrze znosimy jej przewagę w otoczeniu, sprzyja wypoczynkowi. Regenerujące na układ kostny, wzmacnia i poprawia skórę, regeneruje system nerwowy, układ krążenia serce i obniża ciśnienie krwi. Jest dla człowieka barwą jego naturalnego środowiska - kolorem przyrody.

Barwa zielona działa na nas wzmacniająco i uspokajająco. Barwa zalecana dla osób nadpobudliwych np. do pokoju dziecka z ADHD. Pomieszczenia pomalowane na zielono sprzyjają wypoczynkowi. Jest to kolor odpowiedni do sypialni jak i pokoju wypoczynkowego i miejsca pracy.

Gosia Goś
Gosia Goś

WASZE KOMENTARZE (3) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

Forum Dobrego Designu

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA