Modny ceglasty kolor to jeden z hitów tego sezonu. Zestawiamy go ze spokojnymi neutralnymi kolorami, jak szarości lub kontrastowe błękity. Fot. Dekoral.

Zobacz galerię [22 zdjęć]

Modny ceglasty kolor to jeden z hitów tego sezonu. Zestawiamy go ze spokojnymi neutralnymi kolorami, jak szarości lub kontrastowe błękity. Fot. Dekoral.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
03 lip 2014 13:30

Jak łączyć kolory na ścianach? 20 modnych zestawień na 2014 rok

Wybór kolorów ścian to ważna decyzja w czasie każdego remontu czy urządzania wnętrza. Jakie kolory warto wybierać? I jak je zestawiać ze sobą żeby nie popełnić błędu?

Jak wybrać odpowiedni kolor na ścianę pokoju i, co ważniejsze, jak wybrane kolory ze sobą połączyć? Przed podjęciem takiej decyzji najlepiej po prostu skonsultować się z fachowcem (np. projektantem wnętrz). Jeśli jednak zdecydowaliśmy, że decyzję o wyborze kolorów podejmujemy sami, pamiętajmy o najważniejszym narzędziu projektantów wnętrz w doborze kolorów, czyli o kole barw. 

Czym jest koło barw?

W dużym skrócie - przedstawia kolory tęczy ułożone w odpowiednim porządku i dostarcza podstawowej wiedzy o kolorach i ich wzajemnych relacjach. Znajdziemy na nim barw podstawowe (czerwony, żółtym niebieski), które po zmieszaniu dają nam wszystkie pozostałe kolory, barwy drugorzędne (powstałe w wyniku zmieszania w tych samych proporcjach barw podstawowych) i barwy trzeciorzędne (odcienie znajdujące się na kole barw między barwami podstawowymi a drugorzędnymi). Całość daje nam w praktyce nieskończoną liczbą kolorów do wyboru. 

Barwy sąsiadujące ze sobą na kole barw to barwt harmonizujące (np. niebieski i fioletowy) - takie zestawienia postrzegamy jako spokojne i relaksujące. Barwy znajdujące się po przeciwnych stronach koła barw to barwy kontrastowe - takie zestawienia postrzegamy jako mocne, czasem nawet agresywne. 

Ciepłe czy zimne?

Kolory dzielimy na ciepłe i zimne, w zależności od tego, jak wiele mają w sobie czerwieni lub błękitu. Kolory po "ciepłej" stronie koła barw (czerwony, pomarańczowy, żółty) optycznie zmniejszają przestrzeń, dają też wrażenie przytulności. Barwy zimne (błękity, zielenie) dają poczucie większej przestrzeni i sprawiają wrażenie oddalenia. 

Jak zestawiać ze sobą kolory?

- przeanalizuj rozmiar i proporcje pokoju: czy trzeba go skorygować za pomocą koloru? Czy pokój jest zbyt wąski lub sufit za wysoko? Ciemne kolory stwarzają iluzję, że  przestrzeń zbliża się do nas, a więc zmniejszą optycznie przestrzeń, jasne kolory powiększają ją optycznie

- czy chcesz uzyskać klimat ciepłego, przytulnego wnętrza czy może nowoczesnego, przestronnego, chłodnego? Od tego zalezy wybór barw ciepłych czy zimnych

- czy w pokoju są szczegóły, które chcesz wydobyć na światło dzienne albo może ukryć? Akcent kolorystyczny pomoże w pierwszym przypadku, ujednolicone odcienie - w tym drugim

- czy wnętrze potrzebuje rozjaśnienia? Może się to okazać konieczne w pokojach od północy - dobrym pomysłem jest wówczas zastosowanie jasnych kolorów

 

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • Bachniak, 2015-03-25 17:24:27

    Super modne kolorki, znalazłam tu dużo ciekawych pomysłów, w połączeniu z pomysłami może stworzę coś ciekawego :)
  • Karol Karczewski, 2014-07-18 01:10:17

    Zdecydowanie ciepłe kolory + do tego podłoga z naturalnego drewna, żeby wszystko wyglądało lekko i prawdziwie domowo. :-)

POLECAMY W SERWISACH