W otwartej strefie dziennej przestronna wyspa stanowi granicę między kuchnią a salonem połączonym z jadalnią. Projekt: Agnieszka Żyła. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [14 zdjęć]

W otwartej strefie dziennej przestronna wyspa stanowi granicę między kuchnią a salonem połączonym z jadalnią. Projekt: Agnieszka Żyła. Fot. Bartosz Jarosz.
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Urszula Tatur
10 kwi 2015 08:41

Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Otwarta strefa dzienna nie oznacza braku jakichkolwiek granic między poszczególnymi strefami. Jak je wyznaczyć? Zobaczcie pomysły architektów wnętrz.

Ściana

Z pozoru najprostszym, a przynajmniej najbardziej oczywistym sposobem na oddzielenie kuchni od salonu jest postawienie ścianki między obiema strefami. Wymaga to jednak dość dużej interwencji w w układ mieszkania. Całkowite zamknięcie kuchni pomniejszy też wizualnie nasze mieszkanie. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc praktyczna półścianka, która tylko przysłoni część roboczą w kuchni. Warto się nad nią zastanowić, gdy urządzamy nowe mieszkanie lub planujemy generalny remont - bowiem półścianki cieszą się coraz większą popularnością - zwłaszcza w niedużych wnętrzach.

Kanapa

Rolę ścianki może też spełniać nasza ulubiona kanapa. Ustawiona na środku pomieszczenia, tyłem do zabudowy kuchennej stanie się subtelną granicą między obiema przestrzeniami. Niestety w żaden sposób nie zakryje ona strefy roboczej. Choć siedzący na niej goście wcale nie będą musieli obserwować krzątających się przy kuchni gospodarzy.

Wyspa

Modnym i niezwykle praktycznym rozwiązaniem pozwalającym oddzielić kuchnię od salonu jest wyspa. Nie tylko przysłoni ona strefę roboczą, ale też stworzy dodatkowe miejsce do zmywania, gotowania lub przechowywania różnych produktów. Poza tym stanie się prawdziwą gwiazdą salonowej aranżacji.

Wyspa z jadalnią

Wyspę kuchenną śmiało można także połączyć z jadalnią. Wystarczy tylko ustawić przy nie stół. Gdy mamy więcej miejsca ciekawie będzie się prezentował stół usytuowany tak, by stanowić jej przedłużenie. W przypadku, gdy mamy mało przestrzeni użytkowej możemy ustawić stół za wyspą, tak by jednym krańcem się z nią stykał.

Półwysep

Półwysep w kuchni będzie pełnił podobną rolę jak wyspa. Idealnie wyznaczy granice między strefą kuchenną a salonową, stwarzając przy tym dodatkowe miejsce na przechowywanie czy blat roboczy. I choć nie będzie tak reprezentacyjny jak wyspa, nie zajmie też aż tak dużo miejsca jak ona.

Bar

Bar w kuchni to marzenie niejednego Pana domu. Jeśli uświadomi on swojej wybrance, że będzie służył nie tylko do picia piwa z kolegami, to na pewno przekona ją do tego rozwiązania. Bar bowiem najlepiej ze wszystkich tego typu rozwiązań przysłania strefę robocza w kuchni. A do tego świetnie nadaje się na ploteczki z koleżankami przy lampce dobrego wina.

WASZE KOMENTARZE (3)

DODAJ KOMENTARZ
 • gosc, 2015-07-21 10:10:56

  \"W pomieszczeniach ze ścianami przeszklonymi wydaje mi się że najlepszym rozwiązaniem byłyby grzejniki kanałowe. Pozostawiają wolne miejsce na ścianie a mogą być umieszczone w miejscach gdzie nic nie umieścimy bo są to trakty prowadzące na na taras, czy okna sięgające do podłogi. jedynym znakiem obecności takiego grzejnika jest dopasowana do wystroju kratka metalowa lub drewniana. Świetne rozwiązanie które daje rozmach naszym pomysłom.\"
  Przy wielkim domu to się sprawdzi. Przy małej powierzchni...?
 • Arek, 2015-06-01 15:54:11

  W pomieszczeniach ze ścianami przeszklonymi wydaje mi się że najlepszym rozwiązaniem byłyby grzejniki kanałowe. Pozostawiają wolne miejsce na ścianie a mogą być umieszczone w miejscach gdzie nic nie umieścimy bo są to trakty prowadzące na na taras, czy okna sięgające do podłogi. jedynym znakiem obecności takiego grzejnika jest dopasowana do wystroju kratka metalowa lub drewniana. Świetne rozwiązanie które daje rozmach naszym pomysłom.
 • Berra, 2015-04-14 17:32:50

  Rozwiązań jest niewątpliwie dużo, ale moim zdaniem ciężko jest szczególnie kiedy mamy mała powierzchnię do zagospodarowania. To nie jest wcale wtedy takie proste.

POLECAMY W SERWISACH