Trendy kolorystyczne na 2016 rok. Kolory z palety Graphicolour. Fot. Magnat.

Zobacz galerię [8 zdjęć]

Trendy kolorystyczne na 2016 rok. Kolory z palety Graphicolour. Fot. Magnat.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Urszula Tatur
22 lut 2016 13:33

Jak remontują Polacy?

Nadchodząca wiosna to dobry czas na zmiany we wnętrzach, choć jak pokazują badania remonty przeprowadzamy rzadko. Częściej odświeżamy wnętrze, malując ściany. Lubimy neutralne kolory i minimalistyczny styl. Inspiracji wnętrzarskich szukamy przede wszystkim w internecie.

Metamorfozy wnętrz. Jak remontują Polacy?

Nadchodząca wiosna to dobry czas na zmiany we wnętrzach, choć jak pokazują badania remonty przeprowadzamy rzadko. Częściej odświeżamy wnętrze, malując ściany. Lubimy neutralne kolory i minimalistyczny styl. Inspiracji wnętrzarskich szukamy przede wszystkim w internecie.

Jak często przeprowadzamy remonty? Gruntowne, najczęściej raz na 5-10 lat. Tak wynika z sondażu Mój Dom przeprowadzonego przez Westwing Home & Living. W takich odstępach czasu remonty przeprowadza 39% ankietowanych, pozostały odsetek − remontuje mieszkanie raz na 5 lat lub jeszcze rzadziej − raz na 10-15 lat.

Malowanie – najlepszy sposób na zmianę

Badania pokazało również, że częściej stawiamy na odświeżenie wnętrza, malując ściany. 52% Polaków decyduje się na to częściej niż raz na 3 lata. − Zakup farby i samodzielne pomalowanie ścian jest dużo tańszym i prostszym sposobem zmiany wnętrza, niż np. tapetowanie. Ponadto wybór farb o ciekawych efektach i szerokiej palecie barw na polskim rynku jest naprawdę szeroki. Z perspektywy producenta preferencje Polaków widać choćby w danych Związku Producentów Farb i Klejów. W Polsce rocznie zużywamy prawie 7 litrów farby na mieszkańca (per capita), zbliżamy się więc powoli do średniej europejskiej – mówi Bartłomiej Cholewa z firmy LAKMA SAT, producenta farb i tynków dekoracyjnych Francesco Guardi Collezione.

Kolejnymi najpopularniejszymi sposobami na metamorfozę wnętrza są nowe dodatki – 58% badanych dokonuje zakupów częściej niż raz do roku. Trzech na dziesięciu Polaków raz na 5 lat kupuje nowe meble. Zapewne, dlatego, że najczęściej wymieniamy je dopiero kiedy dotychczasowy sprzęt się zużyje, takich wniosków dostarcza raport PMR o polskim rynku wyposażenia wnętrz. Jednak zdaniem analityków PMR rynek czekają lata wzrostów, gdyż rośnie popyt na rynku mieszkań.

Upodobania estetyczne Polaków

W kolejnej odsłonie wspomnianego badania Westwing Home & Living – Mój Dom zapytano Polaków o kolory, które królują w ich wnętrzach. Wynika z nich, że preferujemy bezpieczne barwy. Wybieramy głównie kolor biały, beżowy lub szary, głównie do dekoracji kuchni i salonu. 6% ankietowanych maluje swoje łazienki lub sypialnie na kolor fioletowy, niebieskie lub zielony.  – To prawda, Polacy są dość zachowawczy w wyborze kolorów farb dekoracyjnych, ale nie stanowi to normy. W naszej ofercie farb o efekcie rosy z kolekcji Francesco Guardi najpopularniejszy kolor to złoty słomkowy – dodaje Bartłomiej Cholewa.

Badania preferencji swoich użytkowników przeprowadził serwis MyHome. Ankieta pokazała, że ulubionym kolorem kobiet jest szary, a stylem we wnętrzach – skandynawski. Za to mężczyźni wolą kolor czarny i styl nowoczesny.  Trendy na bieżący rok w aranżacji wnętrz raczej nie są zbieżne z gustami Polaków. Według dekoratorów będą królować odcienie niebieskiego i różu (również w wersji pastelowej wzorem kolorów roku Pantone Institute), a także głębokie odcienie zieleni. Może tym razem podczas remontu niektórych z nas zainspirują najnowsze trendy.

Gdzie szukamy inspiracji?

53% użytkowniczek MyHome szuka inspiracji w magazynach wnętrzarskich, zaś większość użytkowników – w serwisach i na portalach tematycznych. Według badania „E-konsumenci” Stowarzyszenia IAB Polska to właśnie internet jest najpopularniejszym miejscem, gdzie Polacy szukają informacji o produktach związanych z aranżacją wnętrz. Przodują sklepy internetowe (59%), później wyszukiwarki internetowe (49%), dalej są aukcje (30%) i portale społecznościowe (12% ankietowanych). W Polsce coraz większym zainteresowaniem cieszy się Pinterest – będący popularnym źródłem inspiracji wnętrzarskich.

 

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • agadys111, 2016-02-27 09:56:22

    ale ja również jestem zachowawcza jeśli chodzi o kolory. Moim zdaniem wnętrze pełne róznorodności rozprasza, bynajmniej ze mna by tak było. Sama mam u sibeie klasyczne deski na podłode do tego jasne sciany ciemniejsze meble, nic nadzwyczajnego, raczej elegancja i stonowanie.

POLECAMY W SERWISACH