Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Kamień w salonie

  • Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
  • 17 gru 2008 10:26 (aktualizacja: 22 gru 2013 19:14)

Kamienne dylematy

Kamienna podłoga w salonie, oprócz tego, że będzie niezwykle trwała i łatwa do utrzymania w czystości, nada przestrzeni niepowtarzalny klimat.

Ułożona w klastyczny wzór podkreśli wnętrze stylowe, w bardziej nowoczesnym idealnie sprawdzi się posadzka z gładkich, prostokątnych i polerowanych płyt. Warto pamiętać, że naturalną cechą kamienia jest podatności na wszelkiego rodzaju przebarwiania i odbarwiania w kontakcie z niektórymi wyrobami chemii budowlanej. Aby nie odpuścić do powstawania plam i wykwitów na powierzchni do przyklejania płytek należy używać specjalistycznych produktów.

 

kamień w salonie
Proj. wnętrza arch. Joanna Wysocka.

GRANIT

To jeden z najtrwalszych dostępnych kamieni, ma też najmniej porowatą strukturę. Jest odporny na ścieranie, zmiany temperatury, wilgoć oraz pękanie. Nie plami się i trudno go zarysować, dzięki czemu wymaga najmniej zabiegów pielęgnacyjnych. Granitu nie trzeba również impregnować i jest odporny nawet na działanie agresywnych środków czyszczących. Materiał ten łatwo poddaje się obróbce, dlatego dostępne są zarówno duże płyty, jak i małe o grubości 7-10 mm. Dostępny jest w szerokiej palecie barw – od głębokiej czerni, poprzez wszystkie odcienie szarości, aż po perłową biel, a także łososiowy róż, wyblakłe beże, intensywne brązy, różne odcienie czerwieni, zieleni, beżu, żółci i fioletów.

 granit

MARMUR

To półprzeźroczysty kamień, który praktycznie od zawsze był oznaką luksusu. Jest trwały, odporny na zabrudzenia, nie należy go jednak stosować w miejscach, gdzie byłby narażony na kontakt z wilgocią oraz w pomieszczeniach silnie eksploatowanych. Wypolerowana powierzchnia marmuru może z biegiem lat zmatowieć i pokryć się drobnymi rysami, trzeba go więc zaimpregnować, a zabieg ten warto powtarzać, co jakich czas. Dostępny jest w bardzo różnych wersjach kolorystycznych: odcienie bieli, żółtego, szarości, różu, czerwieni, brązu, zieleni, a także czerni. Charakterystyczna dla marmurów jest także struktura tzw. splątane linie żyłek oraz spękania. marmur

TRAWERTYN

To odmiana bardzo twardego wapienia o strukturze porowatej. Jego barwa zbliżona jest do bieli, wpadającej w jasny beż, z lekką domieszką kremową. Trawertyn ze względu na porowatość wymaga zabiegów impregnacyjnych, które zabezpieczają jego powierzchnię przed działaniem wody. Pielęgnacja tego kamienia polega na wypełnianiu szczelin,kanalików i otworów specjalnymi preparatami .

WASZE KOMENTARZE (3) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA