• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
08 gru 2009 15:00

Kiedy mniej znaczy więcej

Jak rozsądnie wybrać z oferty małych mieszkań, takie lokum, które ma zadatki na optyczne powiększenie przestrzeni? Jak funkcjonalne rozplanować i wyposażyć mały metraż? „Niewielkimi” sekretami dzieli się z nami arch. Małgorzata Mazur.

 

Mariaż idealny na małym metrażu: przestronne okna, biel i słoneczne akcenty oraz lekkie wielofunkcyjne meble. Fot. Benjamin Moore
fot. Mariaż idealny na małym metrażu: przestronne okna, biel i słoneczne akcenty oraz lekkie wielofunkcyjne meble. Fot. Benjamin Moore

Z aspiracjami na więcej.

Wybierając małe mieszkanie należy unikać takich, które są dzielone ścianami nośnymi, a pokoje są nieproporcjonalnie wydłużone bo można mieć duże problemy z dostosowaniem tej przestrzeni do własnych potrzeb, a całość wyda się ciasna. Trzeba szukać takiego, które nie posiada wewnątrz ścian nośnych, a ścianki działowe będzie można usunąć bądź przeprojektować jeszcze przed odbiorem od dewelopera.

Warto zwrócić uwagę na wielkość, lokalizację i wysokość okien. Przestronne okna wprowadzą dużo światła (szczególnie, gdy wychodzą na wschód i południe), dzięki temu mieszkanie wyda się większe.

Calligaris
fot. Meble modułowe można dowolnie zestawiać. Są lekkie i nie przytłaczają przestrzeni. Fot. Calligaris

Otwierać czy dzielić?

Dobrze podzielona przestrzeń małego mieszkania ułatwi nam jego dalsze zagospodarowanie. Warto kierować się zasadą: lepsze będzie jedno przestronne wnętrze niż dwa ciasne. Największą powierzchnię winien mieć pokój dzienny. Najlepiej, jeżeli będzie zlokalizowany przy wejściu do mieszkania, a połączony z holem, wyda się przestronniejszy. Nieco mniejsza winna być kuchnia z aneksem jadalnym, można je również otworzyć na salon.

Na sypialnię można poświęć mniej powierzchni. Jeśli chcemy oddzielić poszczególne strefy w mieszkaniu, warto zastąpić tradycyjne ściany murowane dużo lżejszymi konstrukcjami: ścianki z płyt drewnopochodnych, szkła, tworzyw sztucznych, ażurowe konstrukcje metalowe i gipsowo-kartonowe. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie ich w wersji mobilnej. Modne są rozwiązania, które umownie dzielą przestrzeń, np. zasłony sznurkowe, ekrany z tkanin, akrylowe moduły zawieszane do sufitu (Koziol), ruchome parawany lub ściany-rzeźby (Zoom).

Półka, która może symbolicznie oddzielać strefy w otwartym mieszkaniu. Fot. Meble VOX
fot. Półka, która może symbolicznie oddzielać strefy w otwartym mieszkaniu. Fot. Meble VOX

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH