Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Świeże intensywne kolory zasłon z tkaniny Scala - odważny wybór, ale we wnętrzu z białymi meblami jak najbardziej słuszny. Fot. Camengo.

Świeże intensywne kolory zasłon z tkaniny Scala - odważny wybór, ale we wnętrzu z białymi meblami jak najbardziej słuszny. Fot. Camengo.
  • Autor: Justyna Łotowska
  • 17 marz 2014 05:15 (aktualizacja: 18 marz 2014 09:11)

Kolor zielony we wnętrzu: 30 przykładów, jak łączyć go z innymi barwami

Wiosną tęsknimy za kolorami i chcemy je wokół siebie widzieć - nie ma  w tym nic dziwnego. Jak jednak wprowadzać je do pokoju, żeby wyglądały najpiękniej jak to możliwe? Zobaczcie naszą galerię pozytywnych przykładów łączenia zieleni z innymi kolorami.

Odcieni zieleni oraz możliwych połączeń kolorystycznych z jej udziałem jest mnóstwo. Tak wiele, że nierzadko ciężko nam nawet podjąć najprostszą decyzję co do zastosowania tego koloru we wnętrzu. Zanim więc zdecydujemy się na pomalowanie ściany w zieleni, zakup zielonych zasłon czy chociażby dodatków, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat aranżacji kolorystycznych we wnętrzach. 

Barwy podstawowe, drugorzędne i trzeciorzędne

Kolory podstawowe, do których zaliczamy czerwony, żółty i niebieski, to główne kolory, z których po zmieszaniu otrzymujemy wszystkie pozostałe kolory. Barwy drugorzędne (czyli np. zieleń) otrzymujemy w wyniku zmieszania w tych samych ilościach kolorów podstawowych. Z kolei barwy trzeciorzędne powstają z połączenia barw drugorzędnych lub drugorzędnych z podstawowymi.

Wszystkie te kolory tworzą koło barw, z którego łatwo możemy się dowiedzieć, które kolory ze sobą harmonizują, a które są kontrastowe. Jest to ważna wiedza, ponieważ ludzie postrzegają kolory (a przede wszystkim ich połączenia) jako przyjemne lub nieprzyjemne, ciepłe, zimne, jasne albo ciemne w zależności od ich wzajemnego położenia na kole barw!

Z czym harmonizuje zielony?

Barwy sąsiadujące ze sobą na kole barw postrzegamy jako harmonizujące ze sobą, te po przeciwnej stronie - jako barwy przeciwstawne. I ta odcienie zieleni i niebieskiego uznamy za kolory harmonizujące, a zieleni i czerwieni - za kontrastowe. To również bardzo istotna informacja: we wnętrzu odcienie harmonizujące postrzegamy bowiem jako dające wrażenie spokoju i relaksu.

Wiele się także zmienia jeśli wprowadzimy do naszych zestawień kolorystycznych biel lub czerń. Ich dodatek tworzy nieskończoną wprost gamę kombinacji. Dodatek bieli rozjaśnia kolory (a więc zieleń stanie się bardziej pastelowa), a rozjaśnione barwy dodają przestrzeni i lekkości pomieszczeniom. Dodatek czerni pogłębia kolory, dodaje im elegancji i kameralności, ale także sprawia, że pomieszczenia wydają się mniejsze i ciemniejsze. 

Ciepłe czy zimne kolory?

Kolory postrzegamy jako ziemne lub ciepłe w zależności od tego, jak wiele mają w sobie czerwieni lub niebieskiego. Po "ciepłej" stronie koła barw mamy czerwieni, pomarańcze, żółcienie, które wywołują we wnętrzach optycznie zmniejszenie powierzchni.

Zimne odcienie (a więc zieleń) odwrotnie - optycznie powiększają wnętrze. Umiejętnie stosując zimne i ciepłe (oraz jasne i ciemne) kolory możemy więc optycznie skorygować pomieszczenie: powiększyć je lub pomniejszyć, sprawić, że będzie się wydawało szersze albo wyższe!

Jak łączyć kolory ze sobą?

Wbrew obiegowej opinii nie trzeba się tego obawiać. Wystarczy odrobina wiedzy o kolorach i zdrowego rozsądku.Stawiajmy na harmonizujące ze sobą układy kolorystyczne, ale pamiętajmy, że mogą być postrzegane jako płaskie i pozbawione wyrazu - wprowadźmy więc także element kontrastu, który ożywi aranżację.

To mogą być chociażby dodatki, takie jak poduszki czy zasłony. Najważniejszy jest umiar i zasada "mniej znaczy więcej". Pamiętajmy też o deseniach i fakturach - duże jednolite powierzchnie sprawiają wrażenie monotonii. Nadmiar wzorów też nie służy wnętrzu. 

WASZE KOMENTARZE (3) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA