• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
29 gru 2008 10:37

Kolory w naszym domu

Często nie dostrzegamy jak ważne są barwy w naszym życiu. A także w wystroju naszego mieszkania.

Na początku warto się zastanowić, jakie barwy i odcienie szczególnie cenią sobie przyszli mieszkańcy domu a przy wyborze farb uwzględnić ich preferencje. Ważnym aspektem jest również odpowiedni odcień wybranej barwy. Oferta rynkowa obejmuje tak szeroką gamę nie tylko w zakresie koloru, ale i różnego rodzaju cieniowania z których można wybrać coś dla siebie. Nie mniej istotną sprawą jest również rodzaj pomieszczenia i jego wielkość.

Proj. Małgorzata Borzyszkowska, Asar. Fot. Bartosz Jarosz.
Proj. Małgorzata Borzyszkowska, Asar. Fot. Bartosz Jarosz.

 


W zależności od jego rodzaju dobrze jest dobrać farby o odpowiednich parametrach technicznych np. odpornych na wilgoć , a należy pamiętać, że często ciemne barwy źle wyglądają w małych pomieszczeniach. Poza tym w domu nie powinno stosować się jednego rodzaju koloru nawet w wielu różnych odcieniach, ale akcentować obecność różnych barw. Czasem wystarczy delikatny dodatek w postaci narzuty na łóżko lub odpowiedniej barwy szafki. Niemniej ważnym aspektem są możliwości finansowe zakupującego farby. Nie można bowiem zapomnieć, ze niektóre niekonwencjonalne odcienie mogą być droższe od tych bardziej popularnych. ' title=

Jasne czy ciemne
Aby zwiększyć pomieszczenie warto stosować barwy jasne, one optycznie nie tylko rozjaśnią przestrzeń, ale także sprawią, że nie będzie ono zbyt ponure. Ciężkie ciemne barwy najlepiej stosować w dużych przestrzeniach, gdyż sprawiają one że pomieszczenie jest mniejsze. Dodatki do wnętrza należy dobierać do rodzaju wybranej kolorystyki. Jasne, pastelowe kolory na ścianach bardzo dobrze komponują się z intensywnymi barwami mebli, które bez pastelowych odcieni nie pasowały by do wnętrza.
Ciepłe czy chłodne
Barwy ciepłe - odcienie czerwieni, pomarańczy, żółci, - wprowadzają radosny nastrój, ocieplają wnętrze, sprawiając , że wydaje się bardziej przytulne, ich cechą jest to, że zmniejszają przestrzeń. Barwy chłodne – odcienie zieleni, niebieskości i fioletów - sprawiają, ze pomieszczenia wydają się większe, ale niestety też mniej przytulne.

Jak dobrać odpowiedni kolor?

Po rozważeniu wszystkich za i przeciw związanych z wymienionymi czynnikami trzeba dobrać tak kolor, aby cieszył oko i zapewniał poczucie relaksu i samopoczucia. Z drugiej strony wybrana barwa powinna idealnie komponować się z resztą wyposażenia i dlatego należy ją traktować jako dodatek do wnętrza, a nie jako element wiodący. Architekci są zwykle zgodni w jednej kwestii: nie należy przesadzać z ilością ozdobnych faktur, ale traktować je jako dyskretny detal w pomieszczeniu. Poza tym wybór barw ogranicza tylko wyobraźnia.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH