Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Proj. Piotr Stanisz

  • Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
  • 17 gru 2008 12:53

Moda na gabinet

O czym trzeba pamiętać urządzając gabinet, radzi Katarzyna Mikulska-Sękalska

Ekspert radzi

Katarzyna Mikulska-Sękalska
Coraz częściej „pracę” zabieramy ze sobą do domu, lub też – jako „wolni strzelcy” – na co dzień pracujemy w domowych pieleszach. Warto więc zadbać o swoje miejsce pracy.
Arch. Katarzyna Mikulska-Sękalska

Od czego zacząć warto zacząć urządzając gabinet?
Gabinet powinien znajdować się tam, gdzie jego użytkownikom będzie najwygodniej. Naprawdę nie ma znaczenia, czy znajdzie się od północnej, czy południowej strony domu. Ważne jest natomiast, by już na początku ustalić położenie okna i kąt padania światła, aby w najbardziej wygodny i funkcjonalny sposób usytuować biurko.

Gabinet powinien być wyciszony. Dobrze więc, jeśli istnieje możliwość zamknięcia drzwi, bo niektórzy podczas pracy mają potrzebę odizolowania się od rodziny. Trzeba jednak pamiętać, że są i tacy, którzy wolą mieć z domownikami stały kontakt.

Proj. Piotr Stanisz
Proj. Piotr Stanisz

Jakie są nowe trendy przy aranżacji gabinetów?
Obecnie jest bardzo wyraźny trend „na posiadanie gabinetu”. W momencie, gdy ludzie dysponują dużą domową powierzchnią, bardzo szybko pojawia się u nich potrzeba posiadania „pokoju do pracy”, w którym będzie dostęp do internetu czy miejsce na telewizor. To wnętrze nie jest, ot tak po prostu, wydzielone spośród innych pokoi, ale jest specjalnie projektowane.

Wygląd i styl gabinetu zależy wyłącznie od charakteru i stylu właścicieli, bo funkcje samego gabinetu są takie same jak kiedyś. Nie ma reguły. Są adwokaci czy lekarze bardzo nowocześni i są np. młodzi ludzie, którzy wolą bardzo stylowe meble. To co jest naprawdę nowe, to raczej to, że czasem gabinet wcale nie przypomina typowego gabinetu.

Niezbędne meble
Katarzyna Mikulska-Sękalska
Biurko i wygodny fotel to oczywiście najważniejsze elementy w gabinecie. Zwykle też znajdują się tam regały z książkami. Generalnie, właśnie to pomieszczenie jest najczęściej przeznaczane na bibliotekę, do przechowywania książek, które coraz rzadziej widać w salonie czy sypialni. Powstają więc duże biblioteki, z dużymi regałami. Oprócz tego w gabinecie pojawia się kanapa, stolik do kawy, sprzęt RTV. Ludzie lubią otaczać się takimi rzeczami, bo można wówczas przyjąć gościa lub interesanta i swobodnie porozmawiać. Zdarza się też, że w gabinecie znajduje się rozkładana kanapa, wówczas wnętrze to pełni także rolę pokoju gościnnego.
Arch. Katarzyna Mikulska-Sękalska

PROJEKTANT

Katarzyna Mikulska-Sękalska

Pracownia Projektowa Arrange

WASZE KOMENTARZE (3) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA