Trend

Zobacz galerię [25 zdjęć]

Trend "Indywidualizm". Fot. Magnat Farby.
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
03 kwi 2014 15:35

Modne kolory ścian: nowe palety barw na 2014 rok, dużo zdjęć

Jakie kolory ścian są modne? Jakie się je powinno ze sobą zestawiać? Przygotowaliśmy przewodnik po kolorach roku 2014 - zobaczcie, co nowego wprowadzili do swojej oferty producenci i jakie barwy warto wziąć pod uwagę.

Jaką paletę farb prezentują producenci na 2014 rok? Przede wszystkim pastele, spokojne stonowane beże, pudrowe róże, lekkie fiolety, wszelkie odcienie neutralnych kolorów ziemi oraz szarości. Dobrze widać odwrót od intensywnych barw na rzecz spokoju, ukojenia, naturalności. Z uwzględnieniem stylistyki vintage, trendów miejskich i industrialnych (choć w bardzo stonowanym wydaniu).

Kolory natury

Dobrze pokazuje to przykład marki Dekoral, która kolorem roku 2014 ogłosiła kremowe boucle. Spokojny kolor, niczym delikatna tkanina otuli ściany mieszkania, wprowadzając do niego aurę przyjemnego relaksu. Zestawiamy go z ciemnym, czekoladowym brązem, z bielą (z którą stworzy atmosferę lekkości), ale także z bardziej intensywnymi barwami - jeansowym niebieskim lub nawet wyrazistą czerwienią.

Naturalne kolory zainspirowały także markę Dulux, która jako kolor roku 2014 ogłosiła morski odcień zieleni. 

- Najmodniejszy kolor roku 2014 we wnętrzach idealnie łączy naturalną harmonię zieleni ze spokojem błękitu. Najlepiej komponuje się z barwami neutralnymi chłodnych szarości, jak i ciepłymi odcieniami drewna, będących dla niego naturalnym uzupełnieniem. To wyrazisty odcień, jest on jednak wyjątkowo wszechstronny i doskonale sprawdza się w różnych, nawet bardziej odważnych połączeniach kolorystycznych – mówi Danuta Baprawska, ekspert ds. koloru marki Dulux. 

Zespół Dulux zaprezentował również pięć trendów kolorystycznych na 2014 rok, prezentujących różne tendencje w stylach architektury wnętrz. "Cicha rewolucja" to trend nawiązujący do potrzeby stworzenia we wnętrzu przestrzeni pełnej subtelności, korzystający z delikatnej grę odcieni i tekstur, balansując pomiędzy bielą i bogactwem neutralnych tonów pośrednich. "margines dowodu" to trend, w którym, którego palta to zestaw barw neutralnych, błękitów i granatów o nasyconym, męskim charakterze, nawiązujących do kolorów materiałów architektonicznych. Trend "Miejski folk" to kolorystyka z dawnych czasów, choć poddana uwspółcześnieniu. W trendzie "Tajemniczy ogród" widać nawiązania do stylów skandynawskiego, prowansalskiego i rustykalnego, subtelnymi wygaszonymi barwami. I wreszcie trend "Zrób to teraz" przynosi prawdziwą eksplozję barw i wzorów. 

Ciepłe, przytulne odcienie

Swoje kolory na 2014 rok zaprezentowała także marka Jedynka. To „promyk słońca” (rekomendowany jako kolor sezonu), „kwiat lipy”, „piaskowa alejka” i „poranna mżawka”. Kolor sezonu według ekspertów Jedynki to słoneczny odcień żółtego, ciepły, optymistyczny i pastelowy, podobnie jak pozostałe propozycje tego producenta.

Podobnie optymistyczne barwy zaproponowała także marka Para Paints. 8 kolorów, które zdaniem ekspertów marki najpełniej oddadzą wiosenną to subtelne zielenie, pastelowe żółcienie, fiolety, róże i szarości. 

W kolekcji kolorów na 2014 rok marki Benjamin Moore również dominują delikatne, inspirowane naturą, neutralne pastele, bliskie nurtowi Slow Design, który zachęca do tworzenia wnętrz dokładnie przemyślanych, aranżowanych bez pośpiechu, w zgodzie z naturą i funkcjonalnych. Tegoroczne odcienie marki Benjamin Moore są stonowane, a jednocześnie bardzo optymistyczne. Kolor roku 2014 to świeży i czysty błęki (kolor Breath of Fresh Air nr 806), który będzie idealnie współgrać z bielą oraz drewnianymi elementami wyposażenia.  

Nowe kolory na 2014 rok ogłosiła także marka Śnieżka - do aktualnej palety barw doszło aż 19 nowych odcieni, od porcelanowej bieli po głęboką czerwień, choć w nowej palecie zdecydowanie dominują delikatne pastele i odcienie neutralne. Z kolei w ofercie marki Magnat pojawiły się 4 nowe trendy stworzone na 2014 rok. To "Botanika", "Indywidualizm", "Botanika", "Strukturalizm".

WASZE KOMENTARZE (4)

DODAJ KOMENTARZ
 • Nadia, 2015-02-10 12:26:18

  Moda co roku się zmienia. Lepiej wybrać kolory według własnych upodobań, To my mamy się w nich dobrze czuć przez lata.
 • Mentos, 2014-09-07 11:07:30

  sugerowanie się modą w tej kwestii jest idiotyczne. Przecież co roku producenci farb ogłaszają, jakie kolory będą modne w danym roku, przy czym każdy producent deklaruje inną paletę kolorów... a wszystko to oczywiście działanie promocyjne. Dlatego ja wolę polegać na swoim guście i palecie kolorów barwy natury śnieżki. Bardzo ładne, energetyczne kolorki. I nie mam pojęcia czy modne.
 • Luizna Maciąg, 2014-06-23 13:23:08

  Jeśli chodzi o ściany , to modne w tym roku są bardzo fototapety. Polecam generalnie ten sklep www.pictory.pl/
 • Gość, 2014-04-04 19:32:34

  Proszę o info.o kanapie na stronie-crown Neutrals main.Jaka to firma?

POLECAMY W SERWISACH