• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
05 wrz 2013 13:48

Parkiet kontra panele – obalamy podłogowe mity

Przy wymianie podłogi stajemy przed trudnym wyborem pomiędzy klasyczną deską a panelami podłogowymi. Jak podjąć dobrą decyzję na lata podpowiada Kronopol, producent paneli podłogowych.

Podłoga drewniana jest powszechnie uważana za trwałą i niezawodną, ale trudną w montażu i utrzymaniu, zaś panelom często przypina się łatkę rozwiązania taniego, lecz jednocześnie niskiej jakości. Jednak zaawansowane technologie produkcji znacznie skróciły dystans: nowoczesne panele pod wieloma względami przewyższają deskę funkcjonalnością i starannością wykonania. Przed podjęciem decyzji o wyborze najlepszego rozwiązania warto zapoznać się z opinią firmy Kronopol, jednego z największych producentów paneli na świecie, który obala kilka podłogowych mitów. Wszak podłoga w domu to inwestycja na lata, zaś zła decyzja może znacząco przyspieszyć kolejny remont.

Salon

 

Mit pierwszy: drewno jest lepsze od paneli
Nowoczesne panele podłogowe są tworzone z surowców drzewnych i dobrych jakościowo komponentów. Wielowarstwowa budowa deski panelowej sprawia, że wykonana z niej podłoga jest – w odróżnieniu od deski naturalnej – bardziej odporna na uszkodzenia. Paneli nie trzeba też poddawać skomplikowanym zabiegom, których wymaga drewno.

– Decydując się na drewno musimy przygotować się na okresowe cyklinowanie i lakierowanie podłogi. Jest to zabieg kosztowny i uciążliwy dla domowników, a jednocześnie konieczny, jeśli chcemy utrzymać podłogę w dobrej kondycji. Z praktycznego punktu widzenia panele podłogowe są dobrym rozwiązaniem, m.in. z uwagi na szybszy i tańszy montaż oraz nieskomplikowaną pielęgnację – wyjaśnia Aleksander Czaplicki, Menedżer Produktu z firmy Kronopol.

Często poruszanym w obronie parkietu argumentem jest ekologia: wykonanie go z drewna ma zapewnić trwałość na lata. Niewielu z nas jednak wie, że panele podłogowe w ponad 90 procentach składają się z drewna. Nie oznacza to jednak, że kosztem posiadania pięknej podłogi jest wycinka kilku tysięcy drzew. Kronopol korzysta z drewna pozyskanego w ramach tzw. przecinek selektywnych.

Są to niezbędne prace pielęgnacyjne, jakie wykonują leśnicy przy pielęgnacji lasu, dbając o prawidłowy wzrost i chroniąc przed szkodnikami. Na średnio 8 tysięcy sadzonek, po ok 50 latach jedynie ok. 500 zostaje dorosłymi drzewami. Pozostałe służą jako materiał do wykonania podłóg panelowych i innych materiałów drewnopochodnych.

Mit drugi: wszystkie panele są takie same
Rynek podłóg oferuje użytkownikom kilka rodzajów materiałów, które można dopasować do wymagań konkretnego pomieszczenia i własnych upodobań. Od kilkunastu lat stale rosnącą popularnością cieszą się podłogi laminowane, powszechnie nazywane „panelami”. Sympatię użytkowników zdobyły przede wszystkim dzięki łatwemu systemowi montażu, trwałości i niekłopotliwej pielęgnacji.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH