Tapeta winylowa Astoria Foley. Fot. Muraspec

Zobacz galerię [7 zdjęć]

Tapeta winylowa Astoria Foley. Fot. Muraspec
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
25 sty 2017 14:14

Piękne tapety - tak można udekorować na ściany

Tapeta jako okładzina oferuje znacznie więcej niż tradycyjna technika malowania. Tapety winylowe są bardzo mocne, odporne na uderzenia i otarcia, łatwe w utrzymaniu.

W porównaniu do tapet papierowych oraz wykonanych z włókna szklanego, tapety winylowe Muraspec ze względu na wysoką wytrzymałość są łatwiejsze w naklejaniu. Szerokość rolki na poziomie 130 cm pozwala w krótkim czasie wytapetować dużą powierzchnię. A jak wiadomo – czas to pieniądz. Na szybkość procesu budowlanego ma też wpływ fakt, że bezpośrednio po nałożeniu winylowej tapety powstaje gotowa powierzchnia, która nie potrzebuje dodatkowego czasu, aby wyschnąć. Pomieszczenia mogą być wykorzystywane przez użytkowników natychmiast, ponieważ tapety i kleje nie zawierają drażniących włókien.

Jak zaprojektować tapetę?

Złota rada dla projektantów wnętrz: rozpoczynając pracę należy trzymać się kilku kluczowych zasad w pomiarach. Przede wszystkim zapotrzebowanie na tapety należy wyliczać według określonego schematu: tapety obiektowe montuje się na zakładkę, z cięciem pośrodku. Ponadto:

a) Jeżeli tapety są jednolite (bez wzorów) długość ściany dzielimy na bryty, czyli jednostki o szerokości 1,25 m (standardowa szerokość tapety to 130 cm). Wynik zaokrąglamy w górę do pełnej liczby. Tak powstaje ilość brytów. Teraz czas na wysokość. Otrzymaną liczbę brytów mnożymy przez wysokość dodając do niej 10 cm na każdym brycie. (Na przykład: jeżeli wysokość pomieszczenia wynosi 260 cm, to ilość brytów mnożymy razy 270 cm).

b) W przypadku tapet ze wzorem, na stronie internetowej producenta należy sprawdzić następujące parametry: powtarzalność wzoru oraz przesunięcie wzoru. Te dane należy uwzględnić w wyliczeniach.

c) Podczas wyliczania ilości tapet z nadrukiem (fototapet), długość ściany dzielimy na bryty zakładając szerokość netto 1,2 m. Następnie liczbę brytów mnożymy razy wysokość dodając 10 cm na brycie.

Najczęstszym błędem popełnianym na etapie ustalania ilości tapety jest wyliczanie tej okładziny w taki sposób, w jaki obliczane są ilości farby lub powierzchnia ścian netto. Tapety winylowe wymagają wyliczenia potrzebnego odpadu! Zwyczajowo przy tapetach klasycznych i ścianach prostych bez skosów liczy się ok. 10% zapasu.

Montaż tapet winylowych

Proces montażu tapet winylowych nie jest skomplikowany, ale przed jego rozpoczęciem należy zaopatrzyć się w dwa podstawowe narzędzia dostępne w ofercie producenta. Są to: nożyk ze stopką do cięcia tapet przez 2 bryty (niezbędny do tego, aby powstało niewidoczne łączenie) oraz sztywna szpatułka, która łatwo wyprowadzi nadmiar powietrza lub kleju spod brytu tapety.

Przed rozpoczęciem montażu tapety winylowej należy upewnić się, że w pomieszczeniu jest sucho i temperatura powietrza nie spadła poniżej 12 stopni Celsjusza. Ważne jest także to, aby powierzchnia do tapetowania była sucha, gładka oraz nie zawierała żadnych uszkodzeń. 

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH