Zobacz galerię [8 zdjęć]

 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
09 lut 2014 05:56

Płytki podłogowe w salonie. Warto na nie postawić?

Ich zwolennicy punktują łatwość pielęgnacji, trwałość i nowoczesny charakter. Och przeciwnicy zarzucają zimno pod stopami i stylistyczny chłód. Płytki podłogowe w pokoju dziennym - przedstawiamy wszystkie "za" i "przeciw".

Płytki podłogowe w pokoju dziennym mają chyba tyle samo zwolenników, co przeciwników. Choć w ofercie producentów można znaleźć kolekcje, które dedykowane są właśnie salonom, w praktyce płytki funkcjonują nadal raczej w łazienkach, kuchniach czy przedpokójach, pokoje dzienne omijając szerokim łukiem. Czy słusznie? Zobaczcie, jakie mają zalety, jakie wady i zdecydujecie sami!

Zalety płytek ceramicznych jako materiału na podłogi w pokoju dziennym:

1. Wyjątkowo łatwy materiał do czyszczenia i pielęgnacji. Wystarczy zwykły mop i środki czystości, co ma duże znaczenie, gdy w domu mieszkają małe dzieci (higiena!), zwierzęta (łatwo walczyć z sierścią na podłodze). W salonie, który jest pomieszczeniem intensywnie używanym i przez domowników, i gości, ma to bardzo duże znaczenie.

2. Łatwość w utrzymaniu higieny oraz fakt, że płytki nie wchłaniają (jak dywany czy wykłądziny) kurzu sprawia, że o płytkach w pokoju powinni pomyśleć alergicy i rodzice małych alergików.

3. Płytki są materiałem bardzo trwałym. Podczas gdy średni czas "życia" paneli podłogowych to kilka lat (przyjmuje się, że co najmniej raz na pięć lat powinny być wymieniane), płytki podłogowe "żyją" znacznie dłużej. Zależy to oczywiście od ich jakości, jeśli więc się na nie zdecydujemy, na pewno nie warto specjalnie oszczędzać.

4. Oferta producentów płytek jest bardzo szeroka i stale się poszerza. Dzisiaj mamy do dyspozycji nie tylko klasyczne płytki, które faktycznie nie wszystkim się dobrze kojarzą, ale kolekcje idealnie odwzorowujące rysunek, fakturę i kolor kamieni, drewna czy betonu. Dzięki temu możemy mieć wygląd podłogi, na którym nam zależy i trwałość płytek.

5. Dużo większa niż w przypadku chociażby paneli podłogowych izolacja akustyczna.

6. Idealny materiał na podłogi w tych miejscach, które są bardziej narażone na brud i zanieczyszczenia (oraz zmiany temperatury - jak strefa wokół kominka).

7. Dobry materiał do zastosowania tam, gdzie podłoga z drewna czy paneli mogłaby się szybciej zużyć (pod krzesłami i stołem w jadalni).

 

Wady płytek ceramicznych jako materiału na podłogi w pokoju dziennym:

1. Chłód pod stopami, który niestety jest zauważalny w porównaniu do "cieplejszych" materiałów, takich jak podłogi drewniane czy wykonane z naturalnego korka. Można temu zaradzić decydując się na połączenie płytek ceramicznych z ogrzewaniem podłogowym - w salonie to całkiem dobre rozwiązanie. Można także postawić na puszyste dywany tam, gdzie chłód przeszkadza nam najbardziej (np. przy kanapach). 

2. Małe dzieci i zabawa na podłodze. Choć pod względem utrzymania czystości i higieny płytki podłogowe w domu małego dziecka niosą ze sobą wiele zalet, to mają jedną niezaprzeczalną wadę: trudno sobie wyobrazić malucha raczkującego radośnie po zimnym gresie, zwłaszcza jeśli nie mamy ogrzewania podłogowego. W takich wypadkach pozostają dywany lub rezygnacja z płytek na rzecz innego materiału na podłogi.

3. Chłód wizualny pokoju dziennego z "płytkową" podłogą. Choć to oczywiście rzecz gustu, faktem jest, że wielu przeciwników płytek ceramicznych zarzuca im, że oziębiają wnętrze. To, co dobrze się sprawdzi w nowoczesnych wnętrzach, nie zawsze będzie pasowało do wnętrz w bardziej tradycyjnym stylu. Ale także w nowoczesnej aranżacji warto zadbać o umiar - jeśli zestawimy nowoczesne minimalistyczne meble (zwłaszcza na wysoki połysk) z podłogą gresową (zwłaszcza również na wysoki połysk), zamiast domowej atmosfery uzyskamy wnętrze rodem z centrum handlowego. Jesli bardziej tradycyjne wyposażenie zestawimy z płytkami ceramicznymi, możemy z kolei uzyskać efekt "kościelny". Najważniejszy jest więc umiar i harmonia.

WASZE KOMENTARZE (3)

DODAJ KOMENTARZ
 • Natka, 2017-09-25 20:28:00

  Oczywiście że fajnie. To takie nowoczesne rozwiązanie:)
 • Gość, 2014-02-12 15:58:52

  moim zdaniem wcale nie jest chłodno, jak dla mnie jest dość przytulnie :) ja postawiłam na podobną ławę, z prawdziwego drewna.
 • gość, 2014-02-12 10:37:13

  chłodno! ;)

POLECAMY W SERWISACH