• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
29 gru 2008 11:19

Poddasze poczeka

Duże, funkcjonalne mieszkanie na parterze i poddasze czekające „w kolejce” do wykończenia za kilka lub nawet kilkanaście lat – to dość powszechny sposób budowania domu

Decydując się na wykańczanie domu etapami, musimy pamiętać o kilku zasadach, bez których takie przedsięwzięcie byłoby raczej niewykonalne. Podstawą są kwestie konstrukcyjne. Budynek musi spełniać pewne warunki, które zagwarantują mieszkańcom domu bezpieczeństwo jego użytkowania. Jak poinformował nas architekt Mariusz Jaworski (Pracownia Projektowa Archipelag), należy przewidzieć miejsce na parterze na schody prowadzące na poddasze. Bardzo ważna jest odpowiednia konstrukcja stropu (strop gęstożebrowy), umożliwiająca przeniesienie obciążeń użytkowych i obciążeń od schodów.

W części poddasza przeznaczonej do użytkowania powinno być jak najmniej lub wcale elementów konstrukcyjnych dachu, a samo poddasze musi mieć odpowiednią wysokość (warto o tym pamiętać już na etapie projektowania).

Konieczne są dodatkowe kanały wentylacyjne, możliwe do podpięcia przy adaptacji poddasza, a także wyprowadzenie instalacji na poddasze. Nie można zapomnieć o możliwości wstawienia okien. Zazwyczaj tego typu domy projektowane są tak, że okna połaciowe można wstawić w dowolnym miejscu dachu, czego efektem jest też pełna dowolność aranżacji przestrzeni poddasza.

Nie bez znaczenia jest odpowiednie rozplanowanie przestrzeni mieszkalnej. Najlepiej założyć z góry, że życie domowników będzie koncentrowało się na parterze, zaś poddasze będzie „zapasem”, do wykorzystania w sytuacji np. powiększenia rodziny czy też chęci wynajęcia pokoju turystom. Wiąże się to przede wszystkim z odpowiednią organizacją parteru, wyznaczeniem stref: dziennej i nocnej, zachowaniem miejsca na schody (jeśli planujemy dopiero w przyszłości je dobudować).

Na parterze nie może też wówczas zabraknąć miejsca na wygodną i funkcjonalna łazienkę dla całej rodziny, na sypialnię i ewentualnie pokoje dzieci. Nie jest najlepszym rozwiązaniem pozostawianie miejsca na schody w części wyznaczonej jako „dzienna”. Zwłaszcza jeśli zaplanowane do adaptacji poddasze w założeniu ma być przeznaczone na sypialnię. Miejsce na schody można tymczasowo przeznaczyć np. na garderobę lub pomieszczenie gospodarcze.

Proj. Katarzyna Mikulska-Sękalska
Dodatkową przestrzeń na poddaszu można wykorzystać jako pokój do pracy lub miejsce do odpoczynku. Proj. Katarzyna Mikulska-Sękalska
Dom bez „przybudówek”
 
Monika Lisowska-Łętocha, Biuro Projektów Archont+:
Kiedy zdecydujemy się na budowę etapową, najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wybudowanie domu o docelowych gabarytach, tak by w przyszłości, jeśli zdobędziemy dodatkowe fundusz, powiększy się nasza rodzina lub np. zechcemy zaopiekować się swoimi rodzicami, nie było konieczności doprojektowywania tzw. przybudówek.
Takie rozwiązania – jak można zaobserwować na przykładzie istniejących już budynków – nie są elementem zbyt dekoracyjnym w ostatecznym wizerunku domu, a pociągają za sobą koszty ponownego projektowania, uzyskania pozwolenia na budowę i inne, związane np. z wyburzeniem fragmentu ściany, nie mówiąc już o utrudnieniach w życiu domowników. Planując taki sposób realizacji należy przewidzieć miejsce na schody oraz tak wykonać konstrukcję dachu, by dało się łatwo wydzielić pomieszczenia na poddaszu i je doświetlić.
 
W celu zminimalizowania kosztów wykonujemy przebicie w stropie na schody, w pierwszym etapie maskujemy i izolujemy wełna mineralną, aby ciepłe powietrze w okresie grzewczym nie uciekało nam na poddasze. Wybierając taką formę budowy domu najlepiej jest od razu bazować na projekcie zwierającym dwa warianty użytkowania domu. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na takie rozwiązania firma Archont + stworzyła kolekcję projektów domów parterowych z możliwością bezproblemowej adaptacji poddasza na mieszkalne w dowolnym momencie użytkowania.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • meblolandnet-pl, 2012-10-02 08:01:48

    urzekła nas podłoga :)

POLECAMY W SERWISACH