Klasyczna jodła parkietowa nie jest już passe. Wraz z nią powróciła moda na styl vintage i PRL. Tak ułożoną podłogę chętnie łączy się dziś z odrestaurowanymi meblami i dodatkami z lat 80. Fot. Charme Parquet

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Klasyczna jodła parkietowa nie jest już passe. Wraz z nią powróciła moda na styl vintage i PRL. Tak ułożoną podłogę chętnie łączy się dziś z odrestaurowanymi meblami i dodatkami z lat 80. Fot. Charme Parquet
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Marta Ustymowicz
17 lip 2017 13:16

Podłoga do salonu. Piękno dębowego drewna

Wybór idealnej podłogi nie jest prostą sprawą. Jeżeli spośród różnych, dostępnych opcji kierujemy się w stronę drewnianej podłogi, będziemy musieli odpowiedzieć sobie na pewne pytania.

Egzotycznie czy klasycznie?

Podłogi z drewna egzotycznego już od jakiegoś czasu zaskarbiają sobie względy kolejnych wielbicieli. Czy jest to chwilowa moda, czy długotrwały trend – czas pokaże. Egzotyczne podłoża zachwycają kolorami (od barwy miodowej, poprzez czerwienie, aż do czerni) i niespotykanym w drewnie europejskim usłojeniem. Należy jednak pamiętać, że niektóre z nich mają gorsze parametry od naszych gatunków. Gwałtownie reagują na zmiany wilgotności i temperatury, czy też zmieniają barwę pod wpływem promieni UV. Dlatego w przypadku podłogi warto postawić na rodzimą klasykę, która bez trudu odnajdzie się w towarzystwie praktycznie wszystkich stylów aranżacyjnych. Czym jest podłogowa klasyka? To bez wątpienia dąb. Szlachetny, ponadczasowy synonim luksusu, którego ciepłe barwy rozgrzeją każde nawet najbardziej surowe wnętrze, do tego bardzo trwały i odporny na odkształcenia.

Z jednego kawałka, czy z warstw?

Nic nie wydaje się tak solidne i trwałe jak podłoga wykonana z litego drewna. Nie do końca jest to prawdą. Popularne do niedawna parkiety lite dzisiaj ustępują miejsca posadzkom warstwowym. Powód jest prosty – ich wyjątkowa funkcjonalność. Są zdecydowanie łatwiejsze w montażu, odporniejsze na odkształcenia i pęknięcia, dodatkowo ich konstrukcja umożliwia montaż ogrzewania podłogowego. Podłoga proponowana przez Charme Parquet zbudowana jest z trójwarstwowych desek. Wierzchnia dębowa warstwa zachowuje to co w naturze drewna najpiękniejsze, czyli wyjątkowy kolor i usłojenie. Połączona jest z przeciwstawnie sklejonymi dwoma warstwami drewna iglastego. Wynik tego łączenia to całkowicie drewniana, bardzo trwała i odporna na zmiany wilgotności powierzchnia, pod którą z powodzeniem można poprowadzić system ogrzewania. Wszystkie deski od Charme Parquet są 1-lamelowe, a ich wierzchnia warstwa pokryta jest olejem, który zwiększa odporność na zarysowania i podkreśla urodę drewna.

Deski czy parkiet?

Pierwszy z powyższych elementów podłogi oznacza prostotę i elegancję, której nie trzeba nikomu wyjaśniać. Od wielu lat tworzy posadzki nawet w najbardziej luksusowych posiadłościach. Z kolei parkiet to ogromna siła tradycji. Klasyczna jodła parkietowa nie jest już passe. Wraz z nią powróciła moda na styl vintage i PRL. Tak ułożoną podłogę chętnie łączy się dziś z odrestaurowanymi meblami i dodatkami z lat 80.

Aby trafić w preferencje różnych odbiorców Charme Parquet obok klasycznych desek podłogowych stworzył serię dobrze znanych nam klepek, lecz z nowym, designerskim podejściem do ich kolorystyki. Można je układać w jodełkę, wzór węgierski lub francuski - w zależności od stylu miejsca. Zarówno deski podłogowe jak i klepki są dostępne w szerokim wachlarzu wymiarów i barw.

Jak dbać?

Podstawową sprawą jest zabezpieczenie drewnianej podłogi przed działaniem piasku i wody – to najwięksi wrogowie drewna. Jednym ze sposobów jest stosowanie wycieraczek i chodników przy wejściu do mieszkania, a także częste odkurzanie i ścieranie posadzki suchym lub lekko wilgotnym mopem. Zarówno w przypadku podłóg olejowanych, jak i lakierowanych najlepsze są suche metody sprzątania. Dodatkowo powierzchnie lakierowane powinno się raz miesiącu pastować, a na olejowane, warto dwa razy do roku nanosić nową warstwę specjalnego środka zabezpieczającego. Takie postępowanie pozwoli nam cieszyć się naturalnie pięknym parkietem przez długie lata – mówi Dorota Ryszkiewicz z Charme Parquet.

Na zakończenie

Drewno pod stopami to doskonały wybór i rozwiązanie w niemalże każdym wnętrzu. Odporne na mody i przemijające trendy. Deski są szlachetne, ciepłe w dotyku, trwałe, odnawialne a przede wszystkim naturalne. Ponadto drewno jest bezpieczne dla alergików, przepuszcza powietrze i „oddycha” wraz z mieszkaniem. Dobrej jakości podłoga, o którą zadbamy właściwie, będzie niewątpliwą ozdobą naszego domu. 

TUTAJ znajdziesz inne pomysły na podłogę w salonie.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH