• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
09 sty 2009 18:13

Podłoga z charakterem

Podłoga powinna być dobrym tłem dla wszystkich innych detali, które będą tworzyły klimat domu. Ma łączyć je w jedną spójną całość.

Fot. Baltic Wood
Fot. Baltic Wood

Różnorodność kształtów, form, bogactwo kolorów i materiałów przyprawia o „zawrót głowy”. Podobnie zresztą jak możliwość ich aranżacji – począwszy od rozwiązań tradycyjnych, a skończywszy na tych bardziej innowacyjnych. Niesłabnącą popularnością już od lat cieszy się drewno – oczywiście naturalne. Coraz powszechniejszy we wnętrzach staje się kamień. Do salonów coraz śmielej wkraczają płytki ceramiczne, a przyjemne i miękkie wykładziny dywanowe świetnie sprawdzają się w sypialniach oraz pokojach dziecięcych. Z kolei połączenia różnych materiałów to wariant wprowadzający nieco ożywienia.

Podłoga z charakterem
fot. Archiwum
Różnorodne połączenia
Agnieszka Januszkiewicz
Łączenia różnych materiałów ożywiają podłogę i w dość oryginalny sposób mogą ją urozmaicić, nadać jej indywidualny charakter. Łączenia najlepiej stosować w miejscach, które są eksponowane i widoczne. Polecam podkreślanie ciągów komunikacyjnych czy holi. Już od kilku lat takie wstawki są bardzo modne. Producenci gresu, glazury i terakoty dostosowali swoją ofertę i proponują gotowe ozdobne płytki z wstawkami. Pomysłów na łączenie materiałów na podłodze jest mnóstwo. Podstawowym jest łączenie gresu z parkietem. Tu polecam łączenia na korek. Tego rozwiązania nie można zastosować łącząc gres z podłogami pływającymi czy z panelami. W tym przypadku trzeba zastosować listwy maskujące szczeliny dylatacyjne, a to nie jest według mnie estetyczne.
arch. Agnieszka Januszkiewicz, Ardea Pracownia Projektowa
Podłoga z charakterem
fot. Archiwum
Miękkie i przyjemne
Tadeusz Spasiński
Obecnie częściej stosuje się wykładziny dywanowe w sypialniach i pokojach dziecięcych. W tych pomieszczeniach często poruszamy się boso i wówczas miękkość wykładziny jest zdecydowanie przyjemniejsza niż podłogi z drewna lub sztucznych paneli imitujących drewno. Zdarza się też układanie podłóg drewnianych w pokojach, sypialniach, gabinetach i do tego ewentualnie układanie małych dywanów lub miękkich wykładzin w okolicach łóżek. Wykładziny dywanowe są w tej chwili wykonywane praktycznie dla każdego użytkownika (alergicy) i na każdy rodzaj podłoża (ogrzewanie podłogowe). Są one dużo lepszej jakości, wykonywane z lepszych gatunkowo materiałów charakteryzujących się wyższą jakością, trwałością, komfortem oraz innowacyjnym wzornictwem. W małych pomieszczeniach na pewno nie sprawdzą się bardzo ciemne wykładziny. Dobrze natomiast będą prezentowały się stonowane odcienie kolorystyczne – myślę, że w kierunku troszeczkę ciemniejszej podłogi niż ścian. W sytuacji, gdy wybieramy jasne meble, podłoga może być nieco ciemniejsza.
arch. Tadeusz Spasiński, Pracownia Architektoniczna Spata-Art
 
 
Elegancki i ładny
Katarzyna Mikulska-Sękalska
Najbardziej popularne są kamienie naturalne i zachęcam do stosowania tego surowca, z tym że nie wszystkie się nadają. Generalnie na podłogi nadają się marmury, trawertyny lub granity. Muszą być one oczywiście odpowiednio zaimpregnowane, aby mogły spełniać swoją rolą na podłodze. Na rynku dostępny jest szereg specjalnych impregnatów właśnie do pielęgnacji kamienia. Podłogi kamienne najczęściej można spotkać w części tzw. wejściowej – w części holu, w części kuchni, czasami jadalni. Jeśli chodzi o kolorystykę to największą popularnością cieszą się kamienie w odcieniach beżu, szarość, elementy grafitu, rzadko zaś mocne kolory, generalnie barwy ziemi. Kamień jest materiałem zimnym, może więc wprowadzić do wnętrza trochę chłodniejszego klimatu. Ten efekt chłodu można jednak zrównoważyć ciepłem, które zapewni ogrzewanie podłogowe. Pod kamieniem bez żadnych przeszkód można zrobić ogrzewanie podłogowe.
arch. Katarzyna Mikulska-Sękalska, Pracownia Projektowa Arrange

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • katiuszax, 2014-08-28 10:24:19

    Zgodzę się, że podłoga powinna być tłem, bez dwóch zdań wyznacza styl pomieszczenia. Mi najbardziej podobają się podłogi drewniane, dobrej jakości, bez żadnych wykładzin i dywanów.

POLECAMY W SERWISACH