Jasna bielona podłoga wyjątkowo rozświetla niewielkie wnętrze. Projekt: Maciejka-Peszyńska-Drews. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [20 zdjęć]

Jasna bielona podłoga wyjątkowo rozświetla niewielkie wnętrze. Projekt: Maciejka-Peszyńska-Drews. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
12 wrz 2016 08:51

Podłoga z drewna w salonie. 20 pięknych wnętrz

Podłoga drewniana jest połączeniem elegancji, ekologii oraz gwarancji trwałości. To doskonałe zestawienie dla miłośników naturalnych rozwiązań.

Choć jednorazowy koszt zakupu i położenia podłogi drewnianej jest wyższy niż podłogi syntetycznej, to w perspektywie czasu stanowi najlepszy wybór na lata.

 

Na pierwszy rzut oka trudno rozróżnić podłogę syntetyczną (panele laminowane) od podłogi drewnianej. Obecna technologia jest tak bardzo rozwinięta, że laminaty imitujące naturalne sęki i ułożenie słojów drewna do złudzenia przypominają naturalną podłogę. Gdy jednak podejdziemy do niej bliżej, bosą stopą sprawdzimy, z czym mamy do czynienia.

Miły dotyk

Drewniana, lakierowana podłoga, oprócz walorów estetycznych, jest miła w dotyku. Ociepla wystrój mieszkania, buduje nastrój i klimat. Dlatego tak wiele osób decyduje się na zakup litego drewna, parkietu, mozaiki czy wielowarstwowych desek, zamiast laminowanych paneli.

Wbrew pozorom inwestycja w podłogę drewnianą, której koszt jest 3-4 razy wyższy od paneli laminowanych, stanowi dobrą lokatę na przyszłość. Odpowiednio pielęgnowane i używane drewno nawet po latach nadal wygląda imponująco. Ponadto, uniwersalny charakter drewna pasuje zarówno do wnętrz industrialno-nowoczesnych, jak i rustykalnych.

Gwarancja trwałości

Odpowiednio zabezpieczona i pielęgnowana podłoga drewniana może nam służyć przez długie lata. Decydując się na określony gatunek drewna, trzeba wziąć pod uwagę gdzie i z jakim natężeniem podłoga będzie eksploatowana – mówi Aleksandra Kobylańska, architekt i dekorator wnętrz.

Jak dodaje, im drewno jest twardsze, tym bardziej odporne na zarysowania, wgniecenia i wilgoć, co przekłada się na wyższą cenę. Najtwardszymi gatunkami drewna, które powinny być wybierane do pomieszczeń często uczęszczanych są: jesion, dąb i klon lub drewno egzotyczne takie jak: merbau, sukupira czy jatoba – komentuje Kobylańska. Podłoga z drewna jest również bardzo dobrym izolatorem termicznym oraz akustycznym, czego nie można powiedzieć o panelach.

Ekologiczny mikroklimat

Wybierając drewnianą podłogę stawiamy na ekologiczne rozwiązania. Materiał ten można stosować z całą odpowiedzialnością za środowisko naturalne. Drewno to surowiec odnawialny, a do tego nie jest wysoce przetworzony. Jest antystatyczne, tzn. że w mniejszym stopniu przyciąga obecny w mieszkaniach kurz, w przeciwieństwie do elektrostatycznych paneli.

Nawet utylizacja podłóg drewnianych odbywa się bez obciążenia dla przyrody. Podłogi z naturalnych surowców „oddychają”, co oznacza, że pomagają utrzymać stałą wilgotność w mieszkaniu (około 40-60%). Najbardziej odpowiednia temperatura dla podłóg drewnianych wynosi od 18 do 23 stopni Celsjusza.

Poświecenie uwagi

Jeżeli zależy nam na tym, by drewniana podłoga zachowała swój oryginalny wygląd, powinniśmy zadbać o zastosowanie odpowiednich produktów, które zabezpieczą ją na lata. Uwzględnić musimy to już na etapie remontu.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH