Denim effect. Fot. Benjamin Moore

Zobacz galerię [7 zdjęć]

Denim effect. Fot. Benjamin Moore
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
21 wrz 2016 21:56

Pożycz ścianie jeansy, czyli jak wykonać efekt denimu

Jeansy - zawsze modne, wygodne, pasują do wszystkiego. Nie bez powodu stały się jedną z ikon popkultury. To dzięki swojej charakterystycznej barwie - blue jeans ich popularność nie gaśnie od ponad 140 lat. Jeans nie tylko zrobił furorę w branży modowej. To również ciekawy motyw w aranżacji wnętrz.

Benjamin Moore zainspirowany blue jeans stworzył efekt dekoracyjny o nazwie denim effect. Podobnie jak jeansy, które zestawia się z eleganckimi, casualowymi, czy sportowymi ubraniami tak denim effect z powodzeniem można stosować w różnych stylach. A co ważne, jeans nigdy nie wychodzi z mody.

Zaletą denim effect jest bardzo prosty sposób aplikacji, który nie wymaga specjalnych narzędzi. Wystarczą tradycyjny pędzel i szczotka o twardym włosiu. Z pewnością znajdzie się taką na strychu u babci.

Efekt powstaje z zaledwie trzech składników: jasnej farby, dekoracyjnej bejcy ściennej do przecierek Studio Finishes Acrylic Glaze N405 oraz farby w kolorze jeansu, którą miesza się ze wspomnianą bejcą. Rekomendowanym przez Benjamin Moore produktem do wykonania dekoracji jest farba ceramiczna nowej generacji Regal Select 548.

Etap I – przygotowanie podłoża

Jeśli ściana nie wymaga napraw i gruntowania maluje się ją farbą ceramiczną Regal Select 548 w jasno-szarym odcieniu cement gray 2112-60 i pozostawia do całkowitego wyschnięcia. Dzięki podłożu z farby ceramicznej błękitna powłoka tak szybko nie wyschnie. Co daje więcej czasu na uformowanie wzoru.

Magiczna mieszanka

Kolejny krok to zmieszanie farby zabarwionej na ciemny błękit gentelman’s gray 2062-20 z transparentną bejcą N405 w proporcjach 1:2 (farba : bejca). Chcąc uzyskać ciemniejszą wersję dekoracji bejcę miesza się z farbą o jeszcze głębszym niebieskim odcieniu.

Efekt dzięki bejcy zyskuje głębię. To również za jej sprawą szare tło delikatnie przebija spod niebieskiej powłoki. Bejca wydłuża również czas schnięcia farby, co jest bardzo pomocne przy wykonywania wzoru na dużej powierzchni. Z proporcjami bejcy i farby można eksperymentować. Im więcej bejcy w farbie tym bardziej widoczny kolor podłoża, a wykonane szczotką wzory delikatniejsze.

Technika

Przygotowaną mieszanką maluje się fragment ściany i nie doprowadzając do jej wyschnięcia przeciera szczotką. Przed aplikacją wzoru na całej ścianie można popróbować różne jego wersje na mniejszej powierzchni. Dzięki takim próbom łatwiej dopasować jego formę do wystroju wnętrza. By ochronić dekorację przed uszkodzeniem wystarczy użyć lakieru Stays Clear lub preparatu Super Spec N066 Transparent rekomendowanych przez Benjamin Moore. Każdy nada ścianie ładny połysk i jeszcze lepiej wyeksponuje denim effect.

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH