• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
18 marz 2009 23:07

Projektant radzi: jak powiększyć kuchnię i łazienkę

Nasz redakcyjny doradca od aranżacji wnętrz podpowiada, jak powiększyć kuchnię i łazienkę.

Chciałabym maksymalnie powiększyć kuchnię kosztem przedpokoju i garderoby, zastanawiam się też nad drzwiami przesuwnymi. W łazience, którą również dobrze byłoby trochę powiększyć, priorytetem jest kabina prysznicowa, ale może udałoby się zmieścić także niewielką wannę. Proszę o pomoc w funkcjonalnym i wygodnym urządzeniu obu wnętrz. Krzysztofa, Przasnysz

Rzut opisywanego mieszkania
Rzut opisywanego mieszkania
Projektant radzi
Sławomir Mojsiuszko
Spore mieszkanie o dość sztywnym układzie nie pozwala na zbyt duże zmiany w układzie pomieszczeń – szczególnie jeśli, zgodnie z wymaganiami inwestor-ki, kuchnia musi pozostać wnętrzem zamkniętym. Układ drzwi do poszczególnych pomieszczeń jest praktycznie niezmienny, dlatego wszelkie ingerencje mogą się odbywać jedynie w obrębie przestrzeni przedpokojowej. Po prostu nie warto zmniejszać proporcjonalnych i ustawnych sypialni, w których pewnie będą musiały zmieścić się szafy ubraniowe.
arch. Sławomir Mojsiuszko

Wariant I

Kuchnia zostaje powiększona kosztem przedpokoju. Granicą jest przejście do salonu, które ma ok. metra szerokości i jest wystarczające, zwłaszcza jeśli nie zamontujemy w nim niepotrzebnych drzwi. Wydłużenie kuchni służy przede wszystkim stworzeniu w miarę wygodnej jadalni. Drobne przesunięcie drzwi kuchennych sprawia, że po obu ich stronach mieszczą się wygodne pasy zabudowy wraz z użytecznym blatem roboczym.

Tuż przy wejściu z lewej strony – w szerokiej szafie – mieści się lodówka i głęboka szafa, można tu również wbudować piekarnik. Pozostałe urządzenia zainstalowane są po drugiej stronie. Wygodny trójkąt roboczy i duża powierzchnia blatów czyni kuchnię funkcjonalną, a w korytarzu pozostaje miejsce na małą garderobę. Łazienka jest połączona z toaletą.

Umożliwia to zmieszczenie bardzo wygodnej, nawet ponad metrowej kabiny i dużej wanny; kabina mieści się w miejscu dawnego w.c. Stosunkowo wąskie przejście sprawia, że umywalka powinna być również wąska. Obok wanny mieści się pralka schowana w szafce, która stanowi też dodatkowy blat. Cały układ – podobnie jak w kuchni – podkreślony jest zróżnicowaną kolorystycznie i materiałowo posadzką.

Wariant I
Wariant I

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • Magda.lena, 2009-04-09 11:43:33

    dokładnie.
  • Gość, 2009-03-19 12:08:58

    Więcej takich tekstów proszę

POLECAMY W SERWISACH