• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
05 kwi 2009 22:16

Salon otwarty na kuchnię; porady architekta

Nasz projektant podpowiada, jak zaaranżować mieszkanie z salonem otwartym na kuchnię.

W tym roku odbieramy nasze pierwsze własne „M” i jak dotąd brak nam pomysłu na jego urządzenie. W łazience chcielibyśmy umieścić, oprócz umywalki i sedesu, wannę, bidet oraz pralkę. Jesteśmy w stanie zlikwidować ścianę miedzy kuchnią a salonem, w kuchni potrzebne jest również miejsce do jedzenia. Prosimy o podpowiedzi aranżacyjne. Jacek z rodziną

Projektant radzi
Magda Bajuk
Magda Bajuk, projektant: W obu wariantach stałym elementem jest wyposażenie holu. Widziałabym tutaj dużą szafę z ciekawymi frontami. Na ścianie naprzeciw szafy, proponuję stworzenie wąskiej ramy z płyt gipsowo-kartonowych i umieszczenie w nich lustra (odbije trochę światła z okien salonu). Drzwi do łazienki, jako umieszczone w przestrzeni komunikacyjnej, proponuję wykonać jako suwane. Odradzam umieszczanie w łazience bidetu - wnętrze jest niewielkie i byłoby to robione trochę „na siłę”.
 

Wariant I

Łazienka zostaje powiększona. Wanna zajmuje wnękę wysuniętą w stronę kuchni. Na ścianie oddzielającej w kuchni umieszczone zostały przeszklone witryny, ale może się w tym miejscu znaleźć także przeszklenie w formie witraża, tafli fusingu lub pustaków szklanych. Taki zabieg pozwoli pośrednio doświetlić łazienkę. Kuchnię od salonu oddziela podwyższony blat. Lodówka, piekarnik i mikrofalówka umieszczone są w zabudowie wypełniającej wnękę za wanną. Mimo wysunięcia wanny łazienka wciąż jest nieduża.

Zamiast bidetu proponuję zainstalowanie deski bidetowej lub baterii bidetty. Zaoszczędzimy miejsce, a sedes z „instalacją bidetową” w głębi łazienki pozwoli na komfortowe korzystanie z obu funkcji. Obok sedesu i nad podtynkowym systemem spłukiwania jest miejsce na szafki. Vis a vis wejścia do łazienki, w dużej szafie, znajduje się pralka. Lustrzany front tej szafy powiększy wnętrze i uatrakcyjni wejście do pomieszczenia. Lustro mogłoby się też znaleźć na ścianie przy wannie.

Zabudowa oddzielająca salon od holu pełni podwójną funkcję. Jest „przedpokojową” szafą i miejscem na sprzęt audiowizualny od strony salonu. Odsunięcie całości od ścian to zabieg estetyczny, który umożliwi ciekawą grę światłocieni i optycznie powiększy wnętrze. W niewielkim „prześwicie” na końcu holu świetnie będzie wyglądała odrobina naturalnej zieleni.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH