• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
16 maj 2012 10:03

Schodami w górę, schodami w dół

Schody drewniane to nie tylko element funkcjonalny domu, ale też dekoracja, która ociepli i ożywi wnętrze. Musimy jednak pamiętać, że obie sfery muszą ściśle ze sobą współgrać.

 

' title=
fot. Kaiser

Schody mogą być produkowane z wielu gatunków drewna – zarówno krajowych, jak i egzotycznych. Zastosowanie znajduje tu drewno liściaste, np. brzoza, dąb, buk, jesion, jawor, klon, czy bardzo odporne, ale zdecydowanie droższe typu doussie, iroko, jatoba, mahoń czy merbau.

Każdy z tych materiałów bez problemu będzie służył przez lata, jeśli poddany zostanie odpowiedniej i regularnej konserwacji – lakierowaniu albo olejowaniu. Zapewni to ochronę przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami będącymi efektem użytkowania. Jak zauważają specjaliści: drewno na schodach ulega większym uszkodzeniom niż to na podłodze, gdyż po schodach poruszamy się w pewien określony sposób, tzn. najczęściej stawiamy stopy w obrębie jednego miejsca, co przyspiesza ich miejscowe zużycie.

Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich parametrów surowca. Na stopnie wybieramy drewno co najmniej II klasy jakości, zaś na inne elementy nośne wystarczy I klasa. Zwracajmy też uwagę na wilgotność materiału, usłojenie czy brak wad. To bardzo istotne, bo niezależnie, czy drewno jest lite, czy klejone warstwowo, musi być nienagannie przygotowane do eksploatacji.

Typy schodów

Schody dzielimy w zależności od liczby biegów i kształtu w rzucie poziomym. Jedne mają mniej skomplikowaną konstrukcję, inne bardziej. Zwykle, najprostszym i najpraktyczniejszym rozwiązaniem są schody jedno- lub dwuzabiegowe proste. W pierwszym przypadku na piętro wchodzi się jednym biegiem, bez zmiany kierunku. W drugim: dwa proste biegi (prawo- lub lewoskrętne) przedzielone zostały w połowie wysokości podestem, dzięki któremu można wygodnie zmienić kierunek wchodzenia o 180°.

- Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością miejsca, warto wybudować takie właśnie schody, gdyż ze względu na to, że wszystkie stopnie mają równą szerokość i wysokość, jest to rozwiązanie wygodne i bezpieczne, a przy tym stosunkowo tanie – ocenia mgr inż. arch. Agnieszka Owocka z Pracowni Projektowej Archipelag. Znakomicie sprawdzają się też schody łamane, które łatwo można dostosować do wielkości pomieszczenia – dodaje.

' title=
fot. Akzo Nobel

Sytuacja komplikuje się, gdy brakuje nam przestrzeni. Wtedy stosuje się schody zabiegowe i kręte. Jednak tu, ze względu na różne rozmiary poszczególnych stopni, zmniejsza się bezpieczeństwo ich użytkowania.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • forumiak, 2014-02-05 14:28:05

    Mamy schody drewniane od 4 lat - remontowaliśmy całą nieruchomość i faktycznie udało się ją diametralnie odmienić. Mamy kręte schody firmy Prudlik, całość mega efektowna. Takie zestawy to wcale nie muszą być kosmiczne kwoty...

POLECAMY W SERWISACH