• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
09 sty 2009 19:18

Ściany z nutą indywidualizmu

Ze szkła lub z drewna, ciemna lub jasna, z wzorami lub gładka. Pomysłów na wykończenie ścian jest całe mnóstwo.

Znajdzie się coś dla miłośników ciepłych, stonowanych rozwiązań, a także coś dla inwestorów bardziej odważnych i ceniących indywidualizm. A może połączyć obie możliwości? Kreatywność architektów i projektantów w tej dziedzinie praktycznie „nie zna granic”. Podobnie zresztą sytuacja wygląda, jeśli chodzi o dostępność produktów na rynku. Oferta przygotowana przez producentów materiałów jest niezwykle bogata. Niewątpliwie jest więc w czym wybierać.

Coraz większe
Maciejka Peszyńska-Drews
Płytki oczywiście najczęściej stosujemy w łazienkach, przedpokojach i kuchniach, choć tutaj raczej fragmentarycznie. Są oczywiście zwolennicy wykorzystywania tej materii do salonów, ale osobiście wolę przyjemniejsze drewno. W łazience pomału odchodzi się od trendu kładzenia kafli tylko w miejscach niezbędnych (wanna, umywalka, wc), bo nawet nowe kolekcje proponowane przez producentów temu nie sprzyjają.
Bardzo popularne w ostatnich latach mozaiki, czyli kafelki w miniaturowych rozmiarach, które pozwalały na pełną dowolność w formowaniu kształtu i obieraniu wysokości, do jakiej kafel ma sięgać, wypierają dzisiaj coraz większe formaty płytek, przy których rozmiar 60x60 cm staje się standardem.
proj. wnętrz Maciejka Peszyńska-Drews, Studio Projektu Qubatura Strefa Dobrego Wnętrza
 
Kamienna indywidualność
Iwona Filimoniuk
Użycie kamienia do wnętrza wprowadza naturalność, surowość i jednocześnie silny punkt odniesienia dla elementów współtworzących klimat, nastrój, charakter. Dzięki niemu można budować tło dla wyeksponowania wybranych mebli, detali, jak też tworzyć strefy wnętrza. Kamień może być elementem głównym lub tłem w zależności od efektu, jaki zamierza się uzyskać. Przeskalowane, duże kamienne płaszczyzny wprowadzają rozmach i porządkują nawet dużą ilość zgromadzonych detali.
Do kamienia świetnie dokomponowują się inne naturalne materiały, jak metal i drewno, też szkło. Odpowiednio dobrane proporcje w kompozycjach tych materiałów pozwalają na uzyskanie różnych efektów – stylu wnętrza od wiejskiej przaśnej naturalności poprzez style neutralne do modernistycznej nowoczesności.
proj. wnętrz Iwona Filimoniuk
Iwona Filemoniuk
fot. Archiwum
Barokowe kwiaty
Krzysztof Anuszkiewicz
Obecnie modne – i to aż do bólu – są tapety w obfite wręcz barokowe kwiaty, rysowane dość schematycznie, choć bardzo gęsto. Tak intensywny ornament kwiatowy narzuca zdecydowany charakter wystroju i zobowiązuje do wyboru mebli, oświetleń jak i gadżetów.
Bardzo interesujące efekty można uzyskać stosując tapety o lekko przestrzennej strukturze, jak np. sizalowe, jedwabne czy bambusowe. Są one bardzo kosztowne, lecz zastosowane wybiórczo, jako np. obraz czy ekran mogą stanowić fantastyczną dominantę wnętrza, element zbierający uwagę. Z powrotem modne są tapety papierowe, tak cienkie z nadrukiem, jak i grubsze fakturowane przez pogniecenie.
arch. Krzysztof Anuszkiewicz
Drewno z duszą
Agnieszka Kubasik
Ściany z drewna wprowadzają do wnętrza przede wszystkim ciepło. I to takie ciepło, które kojarzy się nie tylko z temperaturą, choć ściana z bali o średnicy około 30 cm rzeczywiście izoluje od chłodu, ale ciepło wizualne, ciepło, od którego robi się przyjemnie w duszy. Duże znaczenie ma tu kolor drewna podkreślony odpowiednio dobraną bejcą i lakierem.
Warto przy tym pamiętać, aby drewna na ścianach nie zalewać za bardzo błyszczącym lakierem. Powinien on mieć dobre właściwości ochronne i jednocześnie pozostawiać maksymalnie naturalny połysk drewna. Dodatkowa warstwa naturalnego wosku zabezpiecza przed osiadającym kurzem odpychając jego drobinki. Pośród drewnianych ścian dobrze czują się praktycznie wszystkie meble – zarówno drewniane, jak i metalowe.
proj. Agnieszka Kubasik

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • domartstyl-pl, 2012-10-02 08:05:44

    fotel świetny! nam podobają się kamienie na ścianie!
  • Basia, 2012-05-14 11:43:00

    nie przepadam za tapetami. żeby trochę uatrakcyjnić wygląd salonu mam na jednej ze ścian położony tynk strukturalny. bardzo fajnie podkreśla wydzieloną tam strefę. używałam stiuku perłowego z Magnata. struktura bardzo fajnie i delikatnie załamuje światło, więc ściana delikatnie się mieni.

POLECAMY W SERWISACH