• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
05 lut 2009 12:11

Wybieramy podłogę

Podpowiadamy, jak mądrze wybrać podłogę do mieszkania lub do domu. Kieruj się funkcjonalnością, a nie modą!

Architekt radzi
Katarzyna Żukowska
Aranżację domu rozpoczynamy od podłogi. To ona nadaje wnętrzom indywidualny rys i staje się punktem odniesienia przy doborze pozostałych elementów wyposażenia.
Architekt wnętrz Katarzyna Żukowska

Podłoga, którą wybierzemy do salonu czy sypialni ma służyć nam przez lata, dlatego jej wybór powinien być dobrze przemyślany. Człowiek najlepiej funkcjonuje wśród barw naturalnych: odcieni brązów, beżów, szarości. Poza tym jasne podłogi, bez wyraźnego usłojenia czy wzoru, są neutralne stylistycznie i dają większą swobodę doboru mebli i dodatków. Kiedy lubimy od czasu do czasu zmieniać wystrój mieszkania, bezpiecznie jest zdecydować się np. na ciepłe beże. Podłogi czarne czy białe podkreślą elegancję tradycyjnego wnętrza, są też idealne do bardzo modnych obecnie wnętrz monochromatycznych.

Małe sztuczki – duży efekt
Za pomocą podłogi możemy nieco „manipulować” przestrzenią. Znając kilka sztuczek, które polegają na złudzeniu optycznym, możemy dowolnie modelować proporcje wnętrza. Zbyt krótką sypialnię wydłużymy, układając te same elementy równolegle do krótszych ścian. A efekt „poszerzenia” uzyskamy układając duże elementy w poprzek.

W salonie
W salonach o niewielkim metrażu polecam ten sam materiał podłogowy, który jest w pozostałej części mieszkania, gdyż takie ujednolicenie dodaje przestrzeni. Starannego zaaranżowania wymaga podłoga we wnętrzu, które łączy klika stref: salon, jadalnię i kuchnię. Warto wówczas „zadziałać” kilkoma rodzajami posadzek. Różne kolory oraz materiały będą wówczas umownie wyznaczać strefy funkcjonalne.

W sypialni
W sypialni powinno być przede wszystkim ciepło i przytulnie. Taki klimat doskonale stworzą wykładziny dywanowe, które chronią przed bezpośrednim kontaktem z zimną posadzką, a ze względu na swoje właściwości wyciszające, także przed hałasem. Polecam przede wszystkim wykładziny i dywany o wydłużonym włosiu, w których miękko zapada się stopa.

Błyszczące trendy
Na różnego rodzaju targach, na których prezentowane są nowości, dużym powodzeniem cieszą się posadzki z naturalnego, postarzanego dębu oraz posadzki bielone, wykonane z sosny, jesionu, brzozy. Wszystkie te materiały nadają się zarówno do salonu, jak i sypialni.

Modny jest też parkiet lakierowany na wysoki połysk, który idealnie pasuje do ekskluzywnych wnętrz. Posadzkę błyszczącą możemy również uzyskać za pomocą żywic syntetycznych.

Do niedawna taką podłogę wykorzystywano jedynie w halach przemysłowych, obecnie pojawia się również w mieszkaniach – ze względu na wysoką wytrzymałość mechaniczną. Jest idealna zwłaszcza w miejscach narażonych na ścieranie, a także, gdy mieszkają z nami psy czy koty.

Calligaris
fot. Calligaris
 

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • misiaka, 2010-06-22 20:18:41

    super , super, polecam artykul ;)

POLECAMY W SERWISACH