• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
23 marz 2011 14:10

Z sękami lub bez

O czym trzeba pamiętać, wybierając drewno do aranżacji wnętrz, podpowiada arch. Michał Swałtek (Swałtek Design Studio).

Główne zalety drewna to naturalnosc, szlachetnosć i różnorodnosć oraz nieograniczone możliwości obróbki. Shutterstock.
fot. Główne zalety drewna to naturalnosc, szlachetnosć i różnorodnosć oraz nieograniczone możliwości obróbki. Fot. Shutterstock.

Zalety i wady

Naturalność, szlachetność, różnorodność, niepowtarzalność, trwałość przy odpowiedniej konserwacji, nieograniczone możliwości obróbki na różnych poziomach zaawansowania technologicznego – to główne zalety drewna. Wad drewno praktycznie nie posiada, z wyjątkiem "kapryśności" przy jego nieodpowiedniej obróbce, niewłaściwym zastosowaniu czy słabym zabezpieczeniu.

Trzeba bowiem pamiętać, że naturalne drewno pracuje – skręca się, wypacza, rozsycha, pęcznieje, pęka, rozkleja, łamie, gnije, ciemnieje, jaśnieje... Drewno może być "wieczne", jeśli zostanie odpowiednio zabezpieczone. Olejem, lakierem, woskiem – wewnątrz domu, impregnatami, lakierobejcami – na zewnątrz. Nasz klimat nie jest przyjazny dla drewna, dlatego przy zastosowaniach zewnętrznych, szczególnie tych narażonych bezpośrednio na deszcz, śnieg i nasłonecznienie należy liczyć się z koniecznością okresowej renowacji nawet dobrze zabezpieczonych powierzchni.

Szeroki wybór

Rodzime rodzaje drewna, wybierane najczęściej, ograniczały się kiedyś głównie do sosny i dębu. Teraz, na szczęście, jest ich dużo więcej. Z twardych, oprócz wspomnianego dębu, to także jesion i buk, ze średnich – głównie orzech, brzoza, klon i drzewa owocowe, z miękkich – drzewa iglaste. Popularne jest także drewno egzotyczne: mahoń, heban, palisander, teak, merbau oraz dziesiątki, jeśli nie setki innych gatunków.

Jeśli zostaną odpowiednio użyte, wszędzie się dobrze sprawdzą i zaprezentują. We wnętrzu możemy wykorzystac dziesiątki rodzimych i egzotycznych gatunków drewna. Najpopularniejsze z nich to dąb, jesion i buk, orzech, brzoza i klon, a z egzotyków - mahoń, heban, palisander, teak czy merbau.

Shutterstock
fot. Shutterstock

Dobre połączenia

W jakiej stylistyce drewno "czuje się" najlepiej? W każdej, jeśli tylko zostanie odpowiednio dobrane i przetworzone. Od rustykalnej (surowe, spękane, w postaci belek, desek, fosztów), przez tradycyjną, aż do nowoczesną (bogactwo form – drewno lite, klejone, obłogi, forniry naturalne i modyfikowane, sklejki; różne formy wykończenia – barwienie, parzenie, bielenie, woskowanie, olejowanie, lakierowanie).

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH