• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
08 marz 2016 20:03

Odnawiamy stare meble. Jak to zrobić?

Coraz częściej myślimy o odświeżeniu wnętrza, ale nie chcemy przy tym robić generalnego remontu i wydawać dużej ilości pieniędzy? Co w takiej sytuacji zrobić? Pomyślmy o odświeżeniu starych mebli.

Renowacja mebli, czy też ich ozdabianie, nie zawsze musi wiązać się z pomocą specjalistów. Większość potrzebnych preparatów, elementów oraz gotowych rozwiązań, znajdziemy w sklepach stacjonarnych bądź internetowych. Dzięki temu we własnym zakresie możemy stworzyć niepowtarzalny dodatek, który odmieni całe wnętrze.

Powrót w wielkim stylu

Tak jak w przypadku mody, która wraca, tak w dekoracji wnętrz – niektóre style powracają, by po wielu latach znów zachwycać. Pozostawiają nam przy tym pewną dowolność w interpretacji, dzięki czemu możemy dopasować je do swoich potrzeb i wyobrażeń.

W ostatnim czasie znów modne stały się fotele z lat 50. i 60. Jeśli już jesteśmy w posiadaniu takich perełek, z pewnością są one nadgryzione zębem czasu. Warto przywrócić im dawny blask i pozwolić, by znów zagościły w naszym wnętrzu – w nowej, odświeżonej odsłonie. Jak to osiągnąć? Na początek wybierzmy tkaninę, którą chcemy na nowo obić mebel. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie dwóch rodzajów materiału – wzorzystego na siedzisku i oparciu oraz jednokolorowego z tyłu. Przygotowując nowe obicie, wszyjmy zamek błyskawiczny, dzięki któremu będziemy mogli je z łatwością w każdym momencie zdjąć do prania. W kwestii wzorów i kolorów możemy dowolnie eksperymentować. To od nas zależy, czy powstanie efektowny, designerski dodatek, czy fotel idealnie komponujący się z resztą wnętrza.

Meble można pomalować

Jeśli chcemy odnowić stare meble z drewna, najprościej będzie je na nowo pomalować. Jeśli drewno jest lakierowane lub bejcowane, przed malowaniem należy zetrzeć tę warstwę papierem ściernym. W przeciwnym razie farba nie wniknie odpowiednio głęboko w strukturę drewna i z czasem zacznie się łuszczyć i odpadać. Zamiast papieru ściernego można także zastosować specjalny preparat do usuwania starych powłok z drewnianych powierzchni. Pod jego wpływem farba lub lakier pomarszczy się i podniesie, nie niszcząc przy tym drewna. Tak przygotowany mebel pozostaje nam tylko pomalować na wybrany kolor.

Można też użyć naklejek

Ciekawym rozwiązaniem zmieniającym nasze wnętrza są naklejki, które można stosować zarówno na meblach, jak i na oknach, kafelkach czy ścianach. – Naklejki, które wybrać możemy na www.pixteria.pl, drukowane są na wysokiej jakości folii samoprzylepnej, dostępnej w trzech wariantach - matowej, błyszczącej i transparentnej, czyli przezroczystej – mówi Krzysztof Chaciej przedstawiciel marki piXteria.pl, producenta fototapet, naklejek ściennych, plakatów, obrazów. – Charakteryzują się żywymi, idealnie odwzorowanymi kolorami, są bardzo trwałe oraz bezpieczne dla zdrowia i środowiska.  
Na jaki wzór się zdecydować? Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Możemy postawić na jednolitość – wybrać motyw przewodni i wykorzystać go zarówno na meblach, jak i na ścianie. – To rozwiązanie znakomicie spisze się w pokoju dziecka. Kolorowe naklejki, cięte po obrysie, przedstawiające postacie z ulubionej bajki, to doskonały pomysł na wyklejenie szafek, ścian i innych elementów w pokoju malucha – zauważa Krzysztof Chaciej, piXteria Team.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH