Fot. Harlequin.

Zobacz galerię [16 zdjęć]

Fot. Harlequin.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
02 marz 2014 05:45

Toile de Jouy: wzór, który ma 250 lat i dalej jest modny!

Powstał w XVIII wieku niedaleko Wersalu, kochała go Maria Antonina i francuskie arystokratki. Do dziś święci triumfy we wnętrzach i na wybiegach mody. Poznajcie tkaninę toile de Jouy - synonim francuskiego stylu.

Toile do Jouy to po polsku po prostu "tkanina z Jouy". Nazwa wzięła się stąd, że w leżącym niedaleko Wersalu (dziś na przedmieściach Paryża) miasteczku Jouy-en-Josas powstała w 1760 roku wyjątkowa manufaktura założona przez francuskiego genialnego farbiarza Christophe-Philippe Oberkampfa. To właśnie tutaj zaczęto wyrabiać wyjątkowe tkaniny, które wkrótce stały się przedmiotem pożądania dworów całej Europy oraz niemalże symbolem Francji. 

Tkaniny inspirowane sielskim krajobrazem

Inspiracji pięknym wzorom toile de Jouy dostarczał z pewnością dwór kroła Ludwika i królowej Marii Antoniny, uważany na najświetniejszy dwór krolewski tamtych czasów. Polowania, spacery, sielskie scenki rodzajowe i wiejskie krajobrazy - wszystko to uwieczniano na pięknych drukowanych tkaninach. Tradycyjne płótna były wykonywane jedynie w kilku określonych kolorach - niebieskim, bordowym, czarnym czy brązowym (obowiązkowo na jasnym tle), dziś tkaniny inspirowane toile de Jouy można spotkać w całej gamie barw tęczy.

Wtedy jednak, ponad 250 lat temu, wytwarzano je w ściśle określony sposób i w dodatku bardzo pracochłonną metodą, za pomocą ciężkich drewnianych stępli. Stopniowo metody mechanizowano, aby poprawić ich wydajność, nie da się jednak ukryć, że przez wiele lat na tkaniny tego typu stać było jedynie nielicznych. Pojawiały się na królewskim dworze w postaci obić mebli, dekoracji ścian, a nawet na dworskich sukniach. 

Toile de Jouy dzisiaj - nie tylko francuski styl

Dzisiaj, po ponad dwóch wiekach, tkaniny z wzorem toile de Jouy w dalszym ciągu podbijają ludzkie serca. I to nie tylko we Francji! Najpierw pokochali je kreatorzy mody, którzy wprowadzili je na największe światowe wybiegi. Wkrótce potem trafiły do wnętrz. Dzisiaj ozdabiamy nimi meble, tapety, zasłony, pościel, poduszki, porcelanę, abażury lamp i mnóstwo inych przedmiotów do wnętrz. Spotykamy je w salonie (tam, gdzie kiedyś było ich miejsce), ale i w kuchni, sypialni czy nawet łazience. 

W dalszym ciągu wyśmienicie pasują do wnętrz w typowo francuskim czy prowansalskim stylu, świetnie podkreślają piękno wiejskich domów w rustykalnym, a nawet angielskim stylu. Nie ma w tym nic dziwnego - W XVIII wieku Anglicy dosyć szybko znaleźli sposób na wydobycie tajników produkcji tkanin toile de Jouy i wkrótce zaczęły być wytwarzane także nad Tamizą,gdzie zresztą do dziś cieszą się wielką popularnością. Obecnie, zupełnie nie przejmując się narodowymi animozjami, możemy cieszyć oczy pięknymi tkaninami toile de Jouy pod każdą szerokością geograficzną.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Hampty Dampty, 2014-03-02 13:42:41

    Piękne!!!

POLECAMY W SERWISACH