Reprodukcja obrazu z epoki – Bachus autorstwa Michelangelo Merisi Da Caravaggio, 3 rozmiary do wyboru, płótno malarskie, 120x100cm, Unikalneobrazy.

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Reprodukcja obrazu z epoki – Bachus autorstwa Michelangelo Merisi Da Caravaggio, 3 rozmiary do wyboru, płótno malarskie, 120x100cm, Unikalneobrazy.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
15 sty 2014 14:14

Urządzamy salon w stylu historycznym: barok i rokoko

Przedstawiamy subiektywny przewodnik po historycznych stylach, a jednocześnie garść pomysłów, jak sprawić, by w naszym pokoju dziennym zagościł klimat rodem z czasów Ludwika IV.

Barok

W historii designu najczęściej wiązany z królem Francji, Ludwikiem XIV (1642-1715). Charakteryzowały go majestatyczne, dostojne, monumentalne meble, wyrafinowane intarsje, bogate obicia -  jedwab, brokaty, haft węgierski, aksamit, adamaszek; meble projektowane z zachowaniem symetrii i powszechne użycie pozłacanego drewna. Pojawiają się charakterystyczne bogato zdobione krzesła, pierwsze szezlongi, łóżka z baldachimem, toaletki i szyfoniery.

Angielskimi odpowiednikami stylu Ludwika XIV są: styl Wilhelma i Marii – tutaj spotykamy bogato rzeźbione nogi mebli, dekoracje takie jak ptasie szpony, lwie łapy, styl królowej Anny – krzesła z oparciami w kształcie liry, meble o zaokrąglonych i kobiecych kształtach, nogi kabriolowe oraz styl Thomasa Chippendale'a – piękne ażurowe krzesła, łączenie baroku z motywami chińskimi, moda na szafy biblioteczne w stylu orientalnym.

Rokoko

W odróżnieniu od dostojnego baroku wnętrza w stylu rokoko były lekkie, frywolne i zmysłowe. Pojawiają się meble pełne kobiecości, zaokrąglone, asymetryczne, dominują ażurowe oparcia i siedzenia. Typowe dla rokoko meble to krzesło z nogami kabriolowymi wyrzeźbionymi w kształcie wyciągniętego esa, berżera, wygodne sofy i otomany.

Ponieważ wnętrza w stylu rokoko składały się z wielu małych kameralnych pokojów, każdy przeznaczony do innej czynności, pojawiło się mnóstwo niewielkich mebli – konsola, szyfoniera, bufet, pudreza (stolik toaletowy ze składanym lustrem),  sekretera, komoda, sekretarzyk. Lubowano się w paradnych łóżkach z baldachimami. Na większa skalę wprowadzano do wnętrz motywy orientalne – np. lakę – a także porcelanowe dekoracje. Królowała zwłaszcza znakomita porcelana z Miśni

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH