W przytulnym salonie telewizor zawisł na ścianie ozdobionej drewnem - takim, jak na podłodze. Projekt: Małgorzata Galewska. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

W przytulnym salonie telewizor zawisł na ścianie ozdobionej drewnem - takim, jak na podłodze. Projekt: Małgorzata Galewska. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Urszula Tatur
07 gru 2015 13:39

Z jakiej odległości oglądać telewizor?

Dla większości z nas telewizor jest najważniejszym elementem w salonie. Wybierając nowy model na początek warto przemyśleć kwestię wielkości telewizora.

Imponujący wygląd i wrażenie zanurzenia w obrazie nie powinny być jedynymi kryteriami wyboru wielkości ekranu. Zbyt duży ekran w stosunku do wielkości pomieszczenia może okazać się przytłaczający. Jaki jest więc ten odpowiedni rozmiar?

Fot. Samsung
Fot. Samsung

Istnieje prosty sposób na dopasowanie wielkości telewizora do rozmiarów pomieszczenia. Aby ustalić optymalną, wyrażoną w calach wielkość ekranu Full HD, należy pomnożyć odległość od kanapy do odbiornika wyrażoną w metrach przez 25. Na przykład, jeżeli telewizor ma stać w odległości 2 metrów od kanapy, jego ekran powinien mieć przekątną 50 cali. Jeżeli odległość między kanapą a telewizorem wynosi 3 metry, zalecana przekątna to 75 cali.

W przypadku telewizorów SUHD i UHD, ze względu na jeszcze doskonalszą jakość i szczegółowość obrazu, odległość między odbiornikiem a kanapą należy mnożyć przez 39. Zatem telewizor ustawiony w odległości 2 metrów od kanapy powinien mieć aż 78 cali. Jeżeli kanapa jest oddalona od telewizora o 3 metry, odbiornik UHD powinien mieć ekran o przekątnej 117 cali.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH