Schody powinny być wygodne i bezpieczne w użytkowaniu. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje ich efekt dekoracyjny. Projekt: Karolina i Artur Urban. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [10 zdjęć]

Schody powinny być wygodne i bezpieczne w użytkowaniu. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje ich efekt dekoracyjny. Projekt: Karolina i Artur Urban. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
19 cze 2017 11:16

10 wyjątkowych pomysłów na schody

Większość polskich domów to budynki z poddaszem lub piętrem, dlatego bardzo ważny jest wybór schodów. Możemy je ukryć w klatce schodowej, ale również wyeksponować w salonie jako ważny element dekoracji wnętrza.

Wybór właściwej komunikacji pomiędzy kondygnacjami bywa często ignorowany, bo uważamy go za mało istotny detal. Pamiętajmy jednak, że późniejsze zmiany w układzie komunikacyjnym budynku są trudne do przeprowadzenia i ograniczone względami technicznymi.

Jedną z kluczowych spraw jest wybór lokalizacji schodów.

Na klatce czy otwarte?

Schody otwarte najlepiej sprawdzają się w małych domach, gdzie trwa walka o każdy metr powierzchni użytkowej. Otwarte schody nie zabierają tyle powierzchni, co klatka schodowa.

Zobacz również: Piękne, dwupoziomowe wnętrze - zobacz realizację z Krakowa

Ekonomiczny charakter otwartych schodów i obecna moda na przestrzenie typu „open space” zachęca do wkomponowania schodów w salon i uwzględnienia ich dekoracyjnego aspektu. Funkcjonalnym zadaniem schodów jest łączenie kondygnacji, ale coraz częściej schody stają się równie pięknym elementem wystroju wnętrza.

Typy schodów

Wybierać możemy pomiędzy różnymi rodzajami schodów. Najpopularniejsze są schody dwubiegowe, instalowane bezpośrednio przy ścianie. Tak skonstruowane schody są wygodne w użytkowaniu i w znaczący sposób podkreślają obecność przestrzeni wydzielonej na komunikację.

Innym rozwiązaniem są schody jednobiegowe. Choć ich istotną wadą jest zajmowanie dużej ilości przestrzeni, pozwalają one na zlokalizowanie niewielkiego pomieszczenia pod schodami, jak garderoba czy toaleta, co w pewien sposób rekompensuje zajmowane przez nie miejsce.

Gdy nie dysponujemy obszernym wnętrzem, jak znalazł są schody spiralne, których średnica wynosi zazwyczaj ok. 2 m. Schody te są mniej wygodne niż wspomniane wcześniej dwubiegowe, jednak za ich wyborem przemawia wspomniany niewielki rozmiar, łatwość montażu, możliwość lokalizacji zarówno przy ścianie, jak i w centrum salonu oraz atrakcyjny wygląd.

Ciekawe wizualnie są także schody modułowe, których montaż również można wykonać samodzielnie. Schody modułowe, zgodnie ze swoją nazwę, składają się z pojedynczych elementów, które łączy się ze stopni. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość dopasowania indywidualnie do naszych potrzeb i wyobrażeń. Mogę one być jedno-, dwu-, lub wielobiegowe, „zakręcone” lub „kreślące” w powietrzu wybrane kształty.

Prezentujemy galerię 10 zdjęć z polskich domów. Mamy nadzieję, że będą one dla Państwa inspiracją.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH