Małe mieszkanie. Projekt: Ula Kołodziej, Ula Szmyt. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [15 zdjęć]

Małe mieszkanie. Projekt: Ula Kołodziej, Ula Szmyt. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
21 sty 2018 10:43

15 pomysłów na małe mieszkanie

Nawet małe mieszkanie możemy urządzić modnie i wygodnie, jednak odpowiednio wcześnie trzeba wprowadzić - jeśli to konieczne -  zmiany w projekcie. Warto również skorzystać z pomocy architekta.

Projekt mieszkania, które kupujemy od dewelopera nie zawsze w stu procentach spełnia nasze oczekiwania. Zdarza się, że nasza wizja rozmieszczenia ścian działowych, umiejscowienia drzwi wewnętrznych czy urządzeń sanitarnych w łazience jest odmienna od koncepcji architekta. Chociaż plan mieszkania jest z góry ustalony, mamy możliwość dokonania w nim zmian aranżacyjnych. Kiedy najlepiej je wprowadzać, tak aby zminimalizować koszty ewentualnych poprawek? Co wchodzi w ich zakres? I dlaczego warto zdecydować się na takie modyfikacje?

Zmiany lokatorskie to modyfikacje oryginalnego planu mieszkania zaprojektowanego przez architekta. Możemy je wprowadzać, o ile nasze poprawki nie będą kolidowały z lokalizacją pionów instalacyjnych, ścian konstrukcyjnych i elementów wspólnych. Zmianie nie podlega m.in. lokalizacja drzwi zewnętrznych, okien czy ścian nośnych. Modyfikacje mogą natomiast dotyczyć m.in. ścian działowych, umiejscowienia drzwi wewnętrznych czy punktów świetlnych.

Czas ma znaczenie

Decydując się na wprowadzenie zmian aranżacyjnych, warto zrobić to jak najwcześniej, najlepiej tuż po otrzymaniu planu mieszkania. Najważniejszym argumentem "za" jest minimalizacja kosztów poprawek. Jeśli zdecydujemy się dokonać ich jeszcze na początkowym etapie budowy budynku, będzie to dla nas zdecydowanie mniej kosztowne niż podczas wykańczania wnętrza – mówi Anna Mróz, kierownik biura sprzedaży Red Park.

Pomoc architekta

Zmian w projekcie mieszkania możemy oczywiście dokonywać na własną rękę. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że nasze pomysły nie mogą pozbawić naszego lokalu funkcjonalności. Postarajmy się więc patrzeć na mieszkanie całościowo, a nie przez pryzmat jednego pomieszczenia. Co ważne, nasz nowy projekt musi uwzględniać przepisy prawa budowlanego, a na jego kształt powinny składać się rysunki branżowe m.in. architektura czy instalacje wodno-kanalizacyjne. Jeśli więc nie czujemy się fachowcami w tym zakresie, warto zgłosić się do pracowni architektonicznej. Architekt pomoże „ubrać” nasz pomysł w spójną całość i zaproponuje rozwiązania dostosowane do naszych potrzeb. Projekt zmian lokatorskich musi też przejść przez weryfikację działu technicznego dewelopera, więc tym bardziej warto w prace zaangażować fachowca.  Pamiętajmy, że mieszkanie, które kupujemy musi przede wszystkim podobać się nam – dopasujmy je więc do swoich oczekiwań, a nie odwrotnie. 

Źródłó: RED Development  

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH