• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
11 paź 2010 12:50

Dom wielopokoleniowy

Architekt radzi jak urządzić dom dla wielopokoleniowej rodziny

Architekt radzi jak urządzić dom dla wielopokoleniowej rodziny
Właśnie zbudowaliśmy dom i powoli będziemy go wykańczać. Rozpoczęły się kłótnie dotyczące urządzenia kuchni i łazienek, aby po latach wyglądały ciekawie i niebanalnie. Dom jest z poddaszem użytkowym. Na parterze jest dość duże pomieszczenie, gdzie chcemy wyodrębnić 2 strefy: kuchnię oraz miejsce z jadalnią i częścią wypoczynkową. Kuchnia powinna być zabudowana (zmywarka, lodówka), z dużą ilością szafek oraz stołem jadalnianym czy też wypoczynkiem. Z kuchni jest przejście do salonu. Z przedpokoju jest wejście do 2 łazienek. Pierwsza, przy salonie, jest bardzo mała. Jest tam już zamontowany podtynkowy zestaw – stelaż WC, powinna być umywalka i szafka. Druga łazienka (przy małym pokoju) posiada też stelaż WC, planujemy tam kabinę prysznicową i umywalkę lub małą wannę, lustro. Nie wiemy na co się zdecydować, tym bardziej, że miałaby to być łazienka dla starszej osoby – Krzysztof i Lucyna M. z Warszawy (dział architekt radzi magazynu "Świat Łazienek i Kuchni" 4-2010) ' title=
Duża i otwarta przestrzeń stanowi ciekawy punkt wyjścia do działań projektowych. Lokalizacja muszli klozetowych w łazienkach narzuca układ pozostałych sprzętów, jednak odpowiednio dobrana kolorystyka sprawi, że te niewielkie pomieszczenia nabiorą swojego indywidualnego charakteru. Poprzez niebanalne ustawienie sprzętów, funkcjonalnie ze sobą połączonych, stworzyłam dwa rozwiązania, które z pewnością nawet po latach użytkowania będą ciekawe i niebanalne. W obydwu rozwiązaniach proponuję otwarcie salonu na korytarz, aby dodać strefie dziennej przestrzeni. Jeśli pomieszczenie przy wejściu ma być pokojem dla starszej osoby, proponuję zminimalizować ilość drzwi, co znacznie ułatwi poruszanie się.

Wariant 1 ' title= W pierwszym rozwiązaniu wydzieliłam dwie strefy: kuchenną i wypoczynkową połączoną z jadalnią. W kuchni proponuję wygodną wysoką zabudowę wzdłuż całej ściany ze zlewozmywakiem. Sercem kuchni jest tutaj wyspa kuchenna dostępna z każdej strony, przy której możemy usiąść na ploteczki przy kawie, czy spożyć szybkie śniadanie. Granicą między kuchnią a salonem w tym rozwiązaniu są przesuwne drzwi, które możemy schować w ścianie, aby otworzyć kuchnię na cześć dzienną. Kącik jadalniany stanowi strefę przejściową między kuchnią a kącikiem wypoczynkowym. W większej łazience proponuję wygodny duży prysznic z siedziskiem. Wejście do tej łazienki zlokalizowałam od strony pokoju, aby maksymalnie ułatwić korzystanie z niej przez starszą osobę. Zróżnicowany kolor podłogi wizualnie rozgranicza strefę komunikacyjną od dziennej. Ciemny odcień podłogi stanowi doskonałe tło dla jaśniejszych mebli. Wnętrze nabierze indywidualnego charakteru przez zastosowane dodatki. W tym rozwiązaniu proponuję soczystą czerwień.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH