Meble w kolorze ecru, jasny kamień na ścianie, a dodatkowo podświetlenie LED - w tym salonie jest jasno i bardzo elegancko. Projekt: Małgorzata Mazur. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [10 zdjęć]

Meble w kolorze ecru, jasny kamień na ścianie, a dodatkowo podświetlenie LED - w tym salonie jest jasno i bardzo elegancko. Projekt: Małgorzata Mazur. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
25 kwi 2016 09:19

Jasny salon: 10 pięknych wnętrz z polskich domów

Jasne kolory zastosowane w aranżacji nie tylko zapewniają elegancki wygląd salonu, ale róznież optycznie powiększają wnętrze. Także deweloperzy stawiają na jasne mieszkania.

Na rynku pierwotnym rośnie oferta mieszkań z dużymi panoramicznymi oknami, zajmującymi coraz większą powierzchnię ścian. Doświadczenia deweloperów pokazują, że to właśnie takie lokale – jasne i dobrze doświetlone światłem naturalnym - najszybciej się sprzedają. Okazuje się, że odpowiednie usytuowanie budynku czy podział mieszkań na strefy dzienną i nocną mogą dodatkowo zwiększyć ilość światła słonecznego w mieszkaniu nawet o kilka procent. To oznacza większy komfort użytkowania, lepsze samopoczucie mieszkańców oraz niższe rachunki za prąd. 

Większe okna, więcej światła 

Panoramiczne okna, przestronne tarasy, duże przesuwne drzwi balkonowe – to tylko przykłady rozwiązań, które zwiększają dostępność światła naturalnego w mieszkaniach. Na najnowszych osiedlach, deweloperzy dbają również już na etapie projektu o podział mieszkań na strefy dzienną i nocną i odpowiednie położenie budynku względem stron świata. Pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu powinny być usytuowane od strony południowej, a np. sypialnie – od strony północnej. Według obowiązującego prawa przynajmniej jedno z pomieszczeń powinno mieć zapewniony trzygodzinny czas nasłonecznienia w dniach równonocy (21 marca i 21 września). Warto, by mieszkanie było również dwustronne i posiadało przynajmniej z jednej strony widok na tereny zielone. Dlaczego doświetlenie mieszkania jest tak ważne?

Przeszklenie większych powierzchni, a także widok na zieleń to nie tylko kwestia mody. Dziś spędzamy nawet do 90% czasu wewnątrz budynków. Badania dowodzą, że światło słoneczne ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a więc wyższy komfort życia. Odpowiedni dostęp światła dziennego oraz do przyjemnych widoków za oknem gwarantują lepszy wypoczynek, wpływają na zmniejszenie stresu i pozwalają spać o 46 minuty dłużej w ciągu nocy -  mówi Jakub Zagórski, Menedżer ds. Operacji Biznesowych Skanska Property Poland. Więcej światła naturalnego w mieszkaniu, to również mniejsze straty środowiskowe i niższe rachunki za prąd. Wart pamiętać, że oświetlenie odpowiada za jedną piątą całego zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym.

Deweloperzy stawiają na jasne mieszkania

W popularnych w poprzednim ustroju blokach z wielkiej płyty instalowanie większych okien nie było możliwe. Lokale w starym budownictwie mogły tracić nawet 40% ciepła właśnie przez okna. Dziś dzięki technologii i energooszczędnej stolarce okiennej możliwe jest zwiększania powierzchni okien w mieszkaniu, zachowując odpowiedni komfort cieplny. Na Osiedlu Mickiewicza, które powstaje na styku Żoliborza i Bielan w Warszawie, wysokość okien sięga do 257 cm, przy wysokości pomieszczeń ok. 275 cm. Kwestie termoizolacji regulują również przepisy. Do 2021 roku współczynnik przenikania ciepła dla okna ma zostać zmniejszony do poziomu 0,9 W/(m2·K), przy dzisiejszym wynoszącym 1,6 W/(m2·K).

Jednymi z najlepiej doświetlonych budynków mieszkalnych są te, które buduje się według zasad zrównoważonego budownictwa. Tego typu osiedla, dzięki wyższej jakości instalacjom technicznym, energooszczędnemu oświetleniu i odpowiednio izolowanym dużym oknom zużywają mniej energii. Przykładowo na Osiedlu Mickiewicza koszty z tytułu eksploatacji części wspólnych mogą być niższe nawet o 10% w skali roku właśnie dzięki m.in. odpowiedniemu oświetleniu. 

Dla lepszego samopoczucia

Odpowiednie doświetlenie pomieszczeń, w których przebywamy ma bezpośredni wpływ na nasze funkcjonowanie. Organizm człowieka reaguje bowiem na natężenie światła, dostosowując do niego swój rytm dobowy. Między innymi dlatego rynek oferuje nie tylko mieszkania o dużych oknach, ale też optymalne oświetlenie sztuczne. Na przykład, lampy LED o świetle białym z odcieniem niebieskiego pobudzają, dlatego warto je wykorzystywać w pomieszczeniach dziennych, natomiast ciepła barwa z odcieniem czerwonym sprawdzi się, np. w sypialni, gdyż wpływa na wyciszenie organizmu.

Źródło: Grupa Skanska

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH