Lekko industrialne wnętrze ocieplają przytulne dodatki: puchaty dywan i narzuta, jak również drewniane ażurowe żyrandole. Projekt: Agnieszka Hajdas-Obajtek. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [29 zdjęć]

Lekko industrialne wnętrze ocieplają przytulne dodatki: puchaty dywan i narzuta, jak również drewniane ażurowe żyrandole. Projekt: Agnieszka Hajdas-Obajtek. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
23 gru 2016 12:56

Modny salon - 20 pomysłów z polskich domów

Salon pełni funkcję reprezentacyjną i jednocześnie jest miejscem relaksu domowników. Jak go zaaranżować, aby był funkcjonalny i pięknie się prezentował?

Na początku zwykle pojawia się pytanie: jakiej wielkości powinien być nasz idealny salon? Nie zawsze musi być to ogromna przestrzeń. Wszystko zależy od metrażu domu czy mieszkania, jak również potrzeb domowników.

Powinien być na tyle duży, aby tworzył przestrzeń do wspólnego wypoczynku i spotkań towarzyskich, jednocześnie na tyle mały, aby „nie straszył pustką”. Optymalna wielkość tego pomieszczenia to około 20-25 metrów kwadratowych. Gustownie i modnie można też zaprojektować salon kilkunastometrowy, jak ten o metrażu 50 metrów.

Możemy otworzyć go na jadalnię czy schody, co optycznie powiększy przestrzeń. Atrakcyjnym pomysłem jest również salon rozciągnięty na dwie kondygnacje.

Salon to przestrzeń, którą trzeba gustownie udekorować. Tu szczególnie starannie trzeba dobrać kolory ścian, mebli i pozostałych dekoracji. Możemy umiejętnie wyeksponować ulubione obrazy, zdjęcia czy inne bibeloty. Ważne, by robić to z umiarem i dbać o harmonię całego wnętrza.

Bardzo ważne jest zaplanowanie komunikacji w salonie – w taki sposób, aby swobodnie przemieszczać się pomiędzy meblami, jak również z dogodnym dostępem do pozostałych części domu czy ogrodu.

Kuchnia razem czy osobno?

Częstym dylematem jest połączenie kuchni z salonem. Obecnie popularne jest łączenie tych stref. Jednak nie zawsze chcemy, aby czynności kuchenne i bałagan szefa kuchni rzucały się w oczy gościom przebywającym w salonie.

Ciekawym rozwiązaniem, które pozwoli na częściowe odseparowanie tych przestrzeni są wyspy, półwyspy, niewielkie ścianki działowe zakrywające najbardziej „robocze” miejsca w kuchni.

Ciepła strefa

Salon jako centrum domowego ogniska to miejsce, w którym najczęściej montujemy kominek. Ważne, aby stylistycznie pasował do wnętrza. Możemy umieścić go w każdym punkcie tego pomieszczenia – centralnie, w rogu, ściance działowej, pomiędzy oknami (wcześniej musimy zadbać o odpowiednie odprowadzenie spalin i zaprojektowanie komina).

Jeśli kominek ma pełnić jedynie funkcję dekoracyjną możemy się zdecydować na jego wersję opalana biopaliwem.

Światło

Salon powinien być dobrze doświetlony naturalnym światłem, Dlatego jak najbardziej wskazane są tu duże przeszklenia czy nawet otwarcie salonu na dwie kondygnacje. Nie oznacza to zawsze umiejscowienia salonu w południowej części domu.

Naturalnym rozwiązaniem jest także zaprojektowanie wyjścia z salonu do ogrodu. Zabieg ten w letnie dni otworzy i powiększy przestrzeń pomieszczenia, natomiast zimą uraczy nas odrobiną natury oglądaną z kanapy.

W galerii pokazujemy różnorodne pomysły na urządzenie salonu autorstwa polskich projektantów wnętrz. Może znajdą tu Państwo inspiracje do urządzenia swojego salonu.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH