Modny salon. Projekt: Dariusz Grabowski. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [22 zdjęć]

Modny salon. Projekt: Dariusz Grabowski. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
17 maj 2017 11:15

Modny salon: 20 wnętrz z polskich domów

Salon to miejsce, w którym odpoczywamy, a także spędzamy czas w gronie rodziny oraz znajomych. Musi więc być zaprojektowany tak, aby każdy poczuł tu atmosferę domu i przyjazny klimat.

Kolor biały dominuje na ścianach nowoczesnych salonów. Jest czysty i dobrze odbija światło, przez co wnętrza wydają się optycznie większe. Dodatki najczęściej są w kolorze czarnym lub brązowym. Na czasie jest też naturalne drewno. W aranżacjach nie brakuje też intensywnych barw, które dodają dynamicznego charakteru.

Dobór mebli

Meble w salonie pełnią dwojaką funkcję - praktyczną i dekoracyjną. Obecnie stosuje się meble proste i lekkie, jednobarwne, bez wzorów opartych na kształtach geometrycznych. Meble wykonane są z reguły z drewna, szkła, chromu czy stali nierdzewnej. Dodatki są nieliczne, bo nowoczesny salon nie może być zagracony. Ilość mebli i elementów dekoracyjnych w nowoczesnych pomieszczeniach ograniczona jest do minimum.

Otwarta strefa - sposób na małe mieszkanie

Salon z kuchnią i jadalnia to doskonały sposób na aranżację kawalerki czy małego mieszkania. Mimo niewielkich rozmiarów oraz ograniczonej ilości światła dziennego, mieszkanie tego rodzaju może zachwycać klimatem. Naturalnym rozwiązaniem, które powiększy przestrzeń, będzie połączenie kuchni z salonem.

W tym przypadku rozświetlenie i ocieplenie wnętrza to główny cel projektanta. Trzeba starannie dobrać materiały wykończeniowe, meble i kolorystykę. Najlepiej sprawdzą się tutaj jasne i radosne odcienie żółci, beżu czy bieli.

Salon w dużym domu

Kuchnia otwarta na salon jest często koniecznym rozwiązaniem w przypadku mieszkań adaptowanych w budynkach przemysłowych. We wnętrzach typu loft granice pomiędzy pomieszczeniami są zwykle umowne i zaznaczone subtelnymi zmianami materiałów – drewniany parkiet przechodzi w betonową posadzkę, cegła łączy się z gładką ścianą.

Idąc tym tropem, nie musimy szukać sposobów na wydzielenie kuchni i salonu. W tak dużych wnętrzach najistotniejsze jest stworzenie wrażenia spójności oraz komfortu. Najłatwiej osiągnąć ten efekt minimalistyczną paletą – szarościami, czernią i bielą.

W odpowiednio dużych wnętrzach można zwrócić się w stronę odcieni ciemnych i surowych. Dla kuchni wyposażonej w białe meble o gładkiej, połyskującej powierzchni, efektownym dopełnieniem będzie odcień kawy, czyli odcień ciemnego brązu.

Dla kontrastu w salonie warto postawić na jasne oraz ciepłe barwy. Wybór bieli czy też lekkiego beżu gwarantuje efektowne odbijanie dziennego światła i w konsekwencji optyczne wrażenie powiększenia wnętrza. Nie bójmy się też odważnych zestawień z palety barw – wyraziste kontrasty kolorystyczne mogą być szalenie efektowne i funkcjonalne.

Zapraszamy do naszej galerii zdjęć z polskich domów. Prezentujemy aż 20 pięknych salonów, zarówno tych przestronnych, jak również urządzonych na niewielkim metrażu.

WIĘCEJ MODNYCH POMYSŁÓW NA SALON

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH