Fot. Landmarktrust.org.uk.

Zobacz galerię [11 zdjęć]

Fot. Landmarktrust.org.uk.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
09 kwi 2014 13:57

Pokój w średniowiecznym zamku: dla miłośników historii

Całkiem współczesny dom w ruinach dwunastowiecznego zamku? Tego karkołomnego przedsięwzięcia dokonano w Wielkiej Brytanii. Kto kiedykolwiek marzył o mieszkaniu w prawdziwym zamku? Zapraszamy do obejrzenia efektów pracy architektów.

Zamek Astley Castle znajduje się w Warwickshire. Od XII wieku należał do arystokratycznej rodziny Astley, jednak po śmierci głównego właściciela w roku 1420 przechodził z rąk do rąk. Czas nie obszedł się z nim zbyt łaskawie - po wielu zawieruchach wojennych, zniszczeniach i pożarach (ostatni w 1978 roku), budowla stała się właściwie ruiną. 

W 2007 roku ówcześni właściciele razem z rządową agencją zajmującą się ochroną zabytków English Heritage postanowili ruinę odbudować. Przetarg wygrała prestiżowa angielska pracownia architektoniczna Witherford Watson Mann. O efektach ich pracy najlepiej świadczy fakt, że w 2013 roku renowacja otrzymała najważniejszą w Wielkiej Brytanii nagrodę architektoniczną.

W starych murach, ale nowocześnie

Pomysł architektów polegał na kreatywnym połączeniu tego, co zastane (czyli historycznych murów) z całkiem współczesnymi elementami. Ściany i ubytki uzupełniono surowymi cegłami, wprowadzono stropy i podłogi z naturalnego pięknego drewna. Postawiono na otwartą przestrzeń, ciekawe oświetlenie. Właściciele nie bali się eksperymentów - we wnętrzu znalazła się więc nowoczesna otwarta kuchnia, która tworzy oryginalny kontrast z historycznymi murami. Zamek pełni teraz rolę luksusowego hotelu z 4 sypialniami. 

Fot: Hélène Binet

Źródło zdjęć: Landmarktrust.org.uk

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH